Özel bir okulda öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin kızgınlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
A Private high school senior students level of anger is examined by mean of various variables
  1. Tez No: 117484
  2. Yazar: ŞENAY ANNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, özel bir okulda öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin sürekli kızgınlık düzeyleri ve kızgınlık ifade tarzları, cinsiyet, alan türü, akademik başarı ve aile durumu (anne-babaların beraber olup olmamaları) açısından incelenmiştir. Bu araştırma kapsamına 2000- 2001 öğretim yılında özel bir okulda öğrenim gören 226'sı kız, 288'i erkek toplam 514 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmanın yapıldığı okuldaki bütün lise son sınıf öğrencileri, araştırma kapsamında ele alınmıştır. Araştırmada bağımlı değişken olan öğrencilerin kızgınlık düzeylerini ölçmek için Spielberger (1983) tarafından geliştirilen ve Özer tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Sürekli Kızgınlık - Kızgınlık İfadesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan cinsiyet, alan türü ve aile durumu belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu geliştirilerek öğrencilere uygulanmış, bağımsız değişkenlerden akademik başarı için, okul yönetiminden öğrencilerin akademik başarıları temin edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi sırasında öncelikle,“Sürekli Kızgınlık - Kızgınlık ifadesi Ölçeği”nden elde edilen veriler puanlanmıştır. İkili gruplarda bağımsız gruplar için“t testi”, ikiden fazla gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (F testi) kullanılmıştır. Bütün istatistiksel hesaplamalarda SPSS paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası farkın anlamlılık kontrolü için hata payı.05 olarak alınmıştır.m Araştırma sonucunda, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre kızgınlıklarını daha iyi kontrol ettikleri bulunmuştur. Alan türüne göre ise, sürekli kızgınlık ve kızgınlığın kontrolünde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Lise son sınıf öğrencilerinin akademik başarıları açısından sürekli kızgınlık, kızgınlığın kontrolü ve dışa yönelik kızgınlık düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin aile durumları açısından, sürekli kızgınlık düzeyleri ve kızgınlık ifade tarzlarında anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Araştırma bulguları tartışılmıştır. Araştırma bulguları ışığında çeşitli öneriler sunulmuştur. Öneriler iki grupta ele alınmıştır. Birinci grup, benzer araştırmalar yapılması halinde nelerin esas alınabileceği ile ilgili olup, ikinci grupta doğurgular açıcından alanda yarar sağlayacağı düşünülen pratik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study senior students of a private high school are taken as a subject. The students level of state anger, style of expressing their anger, their gender, their area of graduation, their academic success and their family circumstances (whether the family is together or not) are examined. During the 2000-2001 academic year, 226 female and 288 male students of the private school are taken as sample in the study. In order to examine the students level of anger as the dependent variable, the“State Anger-Expression of Anger Inventory”which is developed by Spielberger (1983) and adapted in Turkish by Özer was utilized. A“Personel Information Form”is developed by researcher in order to determine the independent variables which are, gender, the area of graduation, family circumstances. For academic achievement which is independent variable students graduation degree are obtained from the school administration. For statistical analysis, first, the data obtained from the“State Anger - Expression of Anger Inventory”are evaluated,“t”test is used for the independent of paired groups.“F”test is utilized for groups which are more than two. For all statistical analysises SPSS program is used. The significance level has been taken as 0.05. The findings showed that, male students can control their anger better than females. In relation to the area of graudation, there is a significant difference by mean of state anger and control of anger. Significantdifferences are found among level of state anger, control of anger and anger out according to academic achievement. There is no significant difference between state anger and expression of anger by mean of the students family circumstances. The findings of study as discussed and depending on these findings various suggestions were made. Suggestions were given in two groups. The first group was about the basic aspects that should be taken in two consideration while doing similiar surveys and the second was about the outcomes and the practical suggestions which were supposed to be useful for the area.