Ergenlerin sosyal medya tutumları ile özgüven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between adolescents' social media attitudes and self-confidence levels
  1. Tez No: 933428
  2. Yazar: NİLGÜN TUĞBA UYGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin sosyal medya tutumları ile özgüven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Ölçeği”ve“Özgüven Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde MEB'e bağlı ve özel ortaöğretim okulları arasından tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen ve toplam 11 okulda öğrenim gören 484 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, Sosyal Medya Tutum Ölçeği toplam puanlarında yaş ve anne baba öğrenim düzeyine; ölçeğin Sosyal Yetkinlik alt boyut puanlarında yaş, okul türü, anne baba öğrenim düzeyi ve doğum sırasına; ölçeğin Paylaşım İhtiyacı alt boyut puanlarında yaş, okul türü, anne baba öğrenim düzeyi ve doğum sırası, kardeş sayısı ve sosyal medya tercihine; ölçeğin Öğretmenlerle İlişki alt boyut puanlarında cinsiyet, yaş, sınıf, anne baba öğrenim düzeyi ve kardeş sayısına; ölçeğin Sosyal İzolasyon alt boyut puanlarında ise yaş, sınıf, anne baba öğrenim düzeyi ve sosyal medya tercihine göre anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin Özgüven Ölçeği toplam ve İç Özgüven alt boyut puanlarında yaş, okul türü, anne baba öğrenim düzeyi ve sosyal medya tercihine; ölçeğin Dış Özgüven alt boyut puanlarında ise okul türü, anne baba öğrenim düzeyi ve sosyal medya tercihine göre farklılıklar tespit edilmiştir. Son olarak, yapılan Pearson Korelâsyon Analizine göre Sosyal Medya Tutum Ölçeğinin yalnızca Sosyal İzolasyon alt boyut puanları ile Özgüven Ölçeği ve alt boyut puanları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between high school students' social media attitudes and self-confidence levels. The research is in the relational screening model. The data of the research were collected using the“Personal Information Form”,“Social Media Scale”and“Self-Confidence Scale”. The sample of the research consists of 484 high school students who were selected from among the private and affiliated secondary schools of the Ministry of National Education in the Küçükçekmece district of Istanbul province through random sampling method in the 2023-2024 academic year. As a result of the research, the total scores of the Social Media Attitude Scale were dependent on age and parents' education level; the scores of the Social Competence sub-dimension of the scale were dependent on age, school type, parents' education level and birth order; the scores of the Need for Sharing sub-dimension of the scale were dependent on age, school type, parents' education level and birth order, number of siblings and social media preference; the scores of the Relationship with Teachers sub-dimension of the scale were dependent on gender, age, grade, parents' education level and number of siblings. It was found that there were significant differences in the Social Isolation sub-dimension scores of the scale according to age, grade, parents' level of education and social media preference. Differences were found in the students' Self-Confidence Scale total and Internal Self-Confidence sub-dimension scores according to age, school type, parents' level of education and social media preference; and in the External Self-Confidence sub- dimension scores of the scale according to school type, parents' level of education and social media preference. Finally, according to the Pearson Correlation Analysis, it was determined that there was a positive low-level relationship only between the Social Isolation sub-dimension scores of the Social Media Attitude Scale and the Self-Confidence Scale and sub-dimension scores.