Fabrika düzeni ve maliyet ilişkisinde yeni bir höristik girişimi ve bir uygulama
An Introductory heuristic approach for the cost related facility layout problem with an empirical application
- Tez No: 117494
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı faaliyet ilişki şemalarına veri hazırlanması ile ilgilidir. Araştırmalar sonucu, bu şemaların sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Fakat bu şemada kullanılan verilerin elde edilmesi konusunda herhangi bir objektif yaklaşım söz konusu değildir. Bu çalışmada geliştirilen höristik sayesinde, faaliyet ilişki şemasında kullanılacak verilerin, maliyet kavramını dikkate alan bir sistem dahilinde hazırlanması ve kişisellikten kurtarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, fabrika düzenleme, amacı, tarihçesi, tipleri ve bilgisayar destekli fabrika düzenleme sistemleri hakkında literatür araştırmasına yer verilmiştir. Daha sonra fabrika düzeni probleminin matematiksel yaklaşımlarına geçilerek, problem tiplerinin sınıflandırılmaları, matematiksel, höristik, grafik teorisine dayalı yöntemler ve metahöristikler hakkında bilgi veren bir literatür taraması hazırlanmıştır. Bahsedilen matematiksel yöntemlerin bir kısmının doğrusal programlama modelleri verilerek, amaç fonksiyonu, değişkenler ve kısıtların anlatımı ve hangi amaçlarla kullanıldıkları tanımlanarak, yeni höristiğin geliştirilmesi ve uygulanmasına geçilmiştir. Yeni höristiğin oluşturulması ve uygulanması kısmında, ilk olarak höristik oluşturulmuş ve test edilmiştir. Daha sonra geliştirilen höristiğin, PVC kapı ve pencere profili ve aksesuarları ile bilfiil kapı ve pencere üretimi yapan bir firmadan alınan verilere uygulaması yapılmıştır. Uygulamalar sonucu görülmüştür ki, yeni höristik, tüm departmanların birbiri ile malzeme taşıma ilişkisi içinde bulunduğu fabrika düzenlerinde başarılı bir performans ile tasarruf sağlanmasına yardım etmiştir. Ama çok sayıda“0”değerli veri içeren veri setlerine uygulandığında yeni yaklaşımın performansının düştüğü gözlenmiştir. Bunun sebebinin, kullanılan ortalama ve standart sapma gibi değerlerin bahsedilen veri setlerini temsil etmede yetersiz kalmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Yaklaşımın genellenmeden önce çok sayıda simülasyonla tekrarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The purpose of this study is to develop a heuristic algorithm in order to supply the necessary data to be used in activity relationship charts. As a result of the preparatory research, it has been found that these charts are widely used. However, an objective method for the preparation of these charts has been lacking. By the help of the heuristic developed here, the data for the activity relationship charts are aimed to be evaluated considering the effect of the material handling cost and excluding the subjectivity of the decision makers. On the first step, a survey of the literature about facility layout, goals, history, types and computer aided facility layout planning has been given. Afterwards, the mathematical approaches for facility layout problem is defined and problem classification, mathematical, heuristic, graph theoretic methods and metaheuristics has been described. Mathematical details of some of the procedures has been given, and objective functions, variables and constrains have been explained. Finally the new heuristic has been introduced and tested. The new heuristic has been applied to the data supplied from a PVC profile, door and window manufacturing company. As a result of the applications it has been found that the new heuristic is useful and successful for the cases in which material handling trips occur between almost all the departments. But for the cases in which not all the departments are occupied in a material handling process amongst each other, the performance of the new heuristic declines. The statistics mean and standard deviation used in the heuristic are assumed to be the reason for this behaviour because these statistics are not good representatives of the data sets which includes blank or zero data as in the applicative example. The approach shall be modified with the necessary statistics and tested repetitively in order to be generalised.