Çok partili sistemin topluma yansıması -Kırşehir örneği-
The Reflection of multi party system to the society -sample of Kırşehir-
- Tez No: 117509
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Çok Partili Sistemin Topluma Yansımasını, Kırşehir örneğinde inceleyen bu Tez çalışmasının Giriş kısmında; Kırşehir'in coğrafi konumu, tarihî gelişimi ve sosyo-ekonomik nitelikleri anlatılmaktadır. Birinci Bölümde, Osmanlı Devleti'nden itibaren Türkiye'de Çok Partili Sistemin tarihî gelişimi özetlenerek, bu süreç de Kırşehir'de kültürel kurumlaşmanın gelişimi, siyasal muhalefetin oluşumu, siyasal parti teşkilatlarının kuruluşu ve taban oluşturma girişimleri incelenmiştir. İkinci Bölümde, 14 Mayıs 1950 seçimleri, bu seçimlerde partilerin aday çalışmaları, propaganda faaliyetleri, hem ülke genelinde hem de Kırşehir ölçeğinde seçimlerin sonuçları, Birinci ve İkinci Menderes Hükümetleri dönemi uygulamaları, bu çerçevede Kırşehir'e yapılan sosyo-ekonomik yardımlar ve burada gelişen çeşitli olaylar üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölümde, 2 Mayıs 1954 seçimleri, partilerin aday çalışmaları ve propaganda faaliyetleri, bunların Kırşehir halkı üzerindeki etkileri, halkın bu faaliyetlere bakışı, seçimlerdeki tercihinden dolayı Kırşehir'in cezalandırılarak Nevşehir'e bağlı bir İl haline getirilişi, bunun gerek ülke, gerekse Kırşehir kamuoyunda yarattığı etkiler irdelenmiştir. Dördüncü Bölümde, 27 Ekim 1957 seçimleri süreci, bu süreçte Kırşehir'in yeniden İl yapılması, bunun Kırşehir genelinde yarattığı olumlu etkiler, seçim kampanyaları, Osman Bölükbaşı'nın dokunulmazlığının kaldırılarak yargılanması, Beşinci Menderes Hükümeti dönemi uygulamaları, 27 Mayıs Müdahalesine gidiş süreci ve Kırşehir'e olan yansımaları ele alınmıştır. Tüm bu gelişmelerden Kırşehir'de Çok Partili Sistemin desteklendiği, ancak 1946 yılında Türkiye genelinde başlayan gelişmelerin Kırşehir'de çok sınırlı olduğu, bunun da Kırşehir'in kültür olarak muhafazakar bir yapıya sahip olması, alışkanlıklarından kolay vazgeçemeyen bir belde olması, ulaşım merkezlerinden uzak ve fakir bir bölge olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Introduction part of this thesis, it is studied the reflection of multiparty system on the society in respect of Kırşehir sample and it is mentioned about the geographical situation, historical development and socio-economic particulars of Kırşehir. In the first part, it is summarize the development of multiparty system in Turkey from the Ottoman State till today, in this process, the development of cultural institutionalize, emerging of political opoosition, foundation of political parties were studied. In the second part, it is studied that 14 May 1950 elections, the party candidates's works, propagandade activities, the results of elections in the respect of Turkey and Kırşehir, the applications of first and second Menderes period, socio-economic aids to Kırşehir, and various events there. In the third part, it is scritunized that 2 May 1954 elections, party candidates's works and their effects on the people of Kırşehir, people's views, the penalizing of Kırşehir with the depending on Nevşehir, and the effects of that on the public opinion ofKırşehir. In the fourth parth, the process of 27 October 1957 elections, remaking city of Kırşehir and its positive effects on Kırşehir people, election campaigns, the judging of Osman Bölükbaşı, the applications of 5th Menderes Governning Period, going into 27 May coup d'Etat, and its reflection on Kırşehir were studied. With all these processes, it is reached to the conclusion that Kırşehir supported the multiparty system however, the developments in 1946 are limited in Kırşehir, the structure of Kırşehir is conservative, faraway from inhabitants and poverty.