Sermaye artırımlarının hisse senedi fiyatlarına etkisi ve bedelsiz hisse senedi anomalisinin test edilmesi: İMKB'de bir uygulama
A study on the effects of capital increases on common stock prices and test of stock split anomaly in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 117510
  2. Yazar: SEVCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
11 ÖZET Kamuya açık bir bilgi olan sermaye artırımı duyurusunun etkin bir piyasada derhal fiyatlara yansıması ve hiçbir yatırımcının bu bilgi kümesini kullanarak aşırı getiri elde edememesi gerekir. Çalışmanın amacı, bedelsiz sermaye artırımlarının hisse fiyatlarına etkisi olup olmadığını, varsa bu etkinin yönünü ve etkinin yönetim kurulu, SPK'ya başvuru tarihi ve SPK tarafından açıklanan tarihlerden hangisinin etrafında yoğunlaştığını bulmaktır. Çalışmada 55 şirkete ait sadece bedelsiz ile bedelsiz ve bedelli artırımın beraber yapıldığı 66 arzın oluşturduğu YK, SPK'ya başvuru ve SPK'nın kabul tarihleri etrafındaki toplam 198 olay üzerinde çalışılmıştır. Sonuçlar, İMKB'de bedelsiz hisse senedi anomalisinin geçerli olduğunu, bu nedenle İMKB'nin yarı güçlü formada etkin olmadığını göstermektedir. Aşırı getirilerin yönetim kurulu kararını içeren dönemde istatistiksel olarak anlamlı ve büyük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In an efficient market; any publicly available information such as capital increases, and stock splits, should be reflected into share prices and any systematic abnormal return should not be earned by using this set of information. This study investigates the market reaction to both the information of bonus and rights issues to test stock split anomaly in ISE. To detect the direction and timing of the effect, if any, on the share prices in the sense of date of declaration of decision of board of directors, date of application and registration by the Capital Market Board. The population of the study consists of data of capital increases of 55 firms and 198 events. The study supports evidence that stock split anomaly exists in the ISE and ISE is not efficient in the semi-strong form. The abnormal returns are found to be statistically significant at the date of declaration of the decision of board of directors.