İnternete dayalı uzaktan eğitim ve buna ait etkileşimli, görsel iletişim tasarımı: Beykent Üniversitesi için bir deneme
Distance education that depends on internet and interactive, visual communication design belong to it: A trial for Beykent University
  1. Tez No: 117515
  2. Yazar: ŞANSAL ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞURCAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
T.U7SİS ÖZET Genel olarak e-öğrenme uygulama planlarında, teknik konulara yoğunlaşılır. Oysa insan faktörü, teknolojik çözümlerin en önemli elemanıdır. Teknik yapı her an iyileştirilebilir veya değiştirilebilir.Bunun aksine, insan algısı ve davranışlarını tahmin etmek zordur. Bir e-öğrenme programının başarısı onu kullanan insanlara bağlıdır. Öte yandan herkes bilir ki, insanların büyük bir çoğunluğu yararlarından bağımsız olarak değişime direnir. Bu durumu aşmak için çok iyi görsel iletişim tasarımı gereklidir. Tasarımın içeriği olabildiğince ilgi çekici olmalıdır. Bütçenize, medya formatına (senkron veya asenkron) ve band genişliğine göre video, ses, dijital fotoğraflar, animasyonlar, çizimler ve küçük resimler öğrencinin dikkatini çekmek için seçilir. Her ne kadar elektronik yayıncılık kağıt üzerine yapılan renkli baskıların fiyat ve sınırlamalarını ortadan kaldırsa da, grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı çeşitli monitörlere ve internet erişim hızlarına uygun bir ayara getirmek için hassas hesapların ve fedakarlıkların yapılması gerekir. Benjamin Franklin'in de dediği gibi“Bilgiye yapılan yatırım en iyi kan yaptırır.”
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Traditionally, e-learning implementation strategies have focused on technical issues. However, the human element is the most influential aspect of any technology solution. Technical infrastructures can always be upgraded or replaced; altering human perceptions and attitudes requires almost divine intervention. Thus, the success of an e-learning program depends on the people using it. Another curve: it's a well-known fact that a majority of people resist change regardless of its benefits. To overcome this situation, outstanding design of visual communication is needed. Design content to be as engaging as possible. Based on your budget, media format (synchronous or asynchronous), and bandwidth, choose among video, audio, digital photos, animations, drawings, and clip art to capture the learner's attention. Although electronic publishing frees you from the cost and limitations of color reproduction on paper, you will still need to make some careful calculations (and a few compromises) if you want to optimize your graphics and photographs for various display monitors and current Internet access speeds. As Benjamin Franklin said“An investment in knowledge pays the best return”