U. S. policy towards the Caspian region in the 1990 s and Turkey's place
1990'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nin Hazar bölgesi politikası ve Türkiye'nin yeri
  1. Tez No: 117516
  2. Yazar: YİĞİT ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Sovyetler Birliği'nin yıkılışı sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Hazar Bölgesi güvenlik ve enerji politikalarını incelemektir. 1990'lı yıllar boyunca; Amerikan yönetimleri, hassas konumundan ve önemli miktarda enerji rezervlerine sahip olmasından dolayı Hazar Bölgesi'ni en stratejik alanlardan biri olarak değerlendirmiştir. Bu sebeple, Amerikan yönetimleri bölgede istikrarın idamesini ve enerji kaynaklarının korunmasını sağlamak amacıyla, sürekli bir yerleşme politikası izlemiştir. Amerikan yönetimleri Hazar devletlerinin egemenliklerini savunmuş, bu ülkeleri Batı güvenlik ve ekonomik organizasyonlarına dahil etmeyi hedeflemiştir. Aynı zamanda, Rusya ile İran'ın bölge devletleri ve enerji rezervleri üzerinde hakimiyet kurma çabalarını da engellemeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda, Amerikan yönetimleri Hazar Denizi'nin sektörlere bölünmesi ve boru hatlarının seçimi gibi bölgesel ihtilaflarda da Hazar ülkelerini desteklemiştir. 1990'lı yıllar boyunca Amerika'nın ve Türkiye'nin Hazar Bölgesi çıkarları birçok alanda kesişmiştir. Bu nedenle tez, Türkiye'nin bölgedeki hedeflerini ve Amerikan politikasındaki yerini de incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyze the U.S.-Caspian security and energy policies after the collapse of the Soviet Union. Throughout the 1990s, the Caspian area was considered as one of the most strategic regions due to its sensitive location and its significant energy reserves. Thus, U.S. governments have pursued a growing involvement policy in the Caspian region with the purpose of maintaining stability and securing the energy sources. The U.S. administrations have supported the sovereignty of the Caspian states and have attempted to integrate those states into Western security and economic structures. Meanwhile, the U.S. governments have aimed to prevent Russian and Iranian efforts to establish domination on Caspian states and energy reserves. In this context, the U.S. administrations have supported the Caspian states in regional disputes such as the sectoral division of the Caspian Sea and the selection of pipelines. Throughout the 1990s, the American and Turkish Caspian interests have coincided in many areas. Thus, the thesis also aims to examine Turkey's objectives in the region and its place in U.S.-Caspian policy.