Paradic elements in Shamela and Jonathan Wild by Henry fielding and Tristram Shandy by Laurence Sterne
Henry Fielding'in Shamela ve Jonathan Wild, Laurence Sterne'nin Tristram Shandy romanlarında parodi unsurları
  1. Tez No: 117533
  2. Yazar: LEYLA GAFFAROVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Yüz altmış sayfadan oluşan, Henry Fieldıng' in Shamela ve Jonathan Wild. Laurence Sterne' nin Tristram Shandy Romanlarında Parodi Unsurları adlı bu çalışma, üç asıl bölüm, sonuç ve bibliografyadan oluşmaktadır. Birinci Bölüm, parodinin tanımı ve tarihsel gelişimini ele almaktadır. Parodinin, diğer bir edebi, çoğunlukla ciddi, eserin bir bölümünü ya da bütününü alaya alarak, biçimini bozmadan ona bambaşka bir öz vererek, biçimle öz arasındaki bu ayrılıktan gülünç etki çıkaran tür olduğu belirlenmektedir. Parodinin, sosyal, siyasi ve kültürel değişikliklerden etkilenerek, edebiyatın gelişmesi ile beraber değiştiği de belirlenmiştir. İkinci Bölümde, eserleri İngiliz edebiyatında önemli yeri olan Henry Fielding' in yaşam öyküsü ve eserlerinin tanıtımı, daha sonra da, Shamela ve Jonathan Wild'ın. çözümlemesi yapılmaktadır. Üçüncü Bölümde, Sterne'nin yaşamı ve eserleri değerlendirildikten sonra, 18. yüzyıl romanlarından çok farklı olan Tristram Shandy 'nin çözümlenmesi yapılmaktadır. Sonuç bölümünde, çalışmanın ulaştığı sonuç anlatılmıştır. Yapısal ve felsefi açıdan farklı olan bu romanların yazarlarının parodiyi nasıl ve hangi amaçla kullandıkları arasındaki fark saptanmıştır. Yapılan incelemelerin sonucu olarak, bir edebi form olan parodinin sadece ele alınan romanlarda etkili olmakla kalmayıp, dönemin roman yapısının oluşmasında ve gelişmesinde de önemli rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parody in Shamela and Jonathan Wild by Henry Fielding and Tristram Shandy by Laurence Sterne is the subject matter of this study. These novels are important because they had been written to criticise the literature of the period and some ideas of the age and how they affected the literary trend of the 18th century. The dissertation consists of three chapters, conclusion and bibliography. The first Chapter deals with the definition, the principal characteristics and the historical background of parody. Parody is a composition burlesquing or imitating another, usually serious, piece of work. It is one of the most effective means of cultural and social criticism. The humour of parody lies in the disparity between the serious style of the original and its application to the trivial or low material. The second Chapter focuses on Fielding's literary career and the analysis of the parodic devices used in Shamela and Jonathan Wild that are different novels from the point of view of the purpose of writing. The third Chapter includes the analysis of Sterne's originality as a novelist and parodic elements in his Tristram Shandy that is considered to be the first example of 'Modernist Novel'. The last chapter, Conclusion, is on how parody affects, to some extent, the appearance and the development of the new style of prose narrative, the novel. The second point is the comparison between the philosophical approaches of the parodic novels by Sterne and Fielding.