Görsel sözeli geçtiğinde: Anthony Browne'nin Voices in the Park kitabı örneğinde postmodern resimli kitaplarda üstkurmaca öğelerinin değerlendirilmesi
When visual exceeds the verbal: Evaluation of metafiction elements in postmodern picture books in the example of Anthony Browne's Voices in the Park
- Tez No: 709356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ HAŞLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mağara resimlerine kadar dayanan görsellerle hikaye anlatıcılığı günümüzün imge temelli dünyasında yeniden önem kazanmaktadır. Edebiyat, sanat, pedagoji, psikoloji gibi pek çok disiplinin kesişim noktasındaki, görsel-sözel yönüyle iki modlu anlatılar olan resimli kitapları çalışmak, gerek görsel okuryazarlık gerekse sanatsal açıdan büyük önem taşımaktadır. Görsel ve sözel anlatının etkileşiminde sınırları aşan yapısıyla postmodern resimli kitaplar, resimli kitap kavramını yeni bir boyuta taşımaktadır. Bu çalışmada postmodern resimli kitaplardan Anthony Browne'nin ödüllü resimli kitabı Voices in the Park'taki üstkurmaca öğelerinin çocuklar ve yetişkinler tarafından değerlendirilmesiyle çok katmanlılığı araştırılmaktadır. Resimli kitaplar çocukların okuryazarlığa, edebiyata ve sosyal değerlere hazırlanmasında önemli role sahiptir. Pek çok disiplinin kesişim noktasında olan resimli kitap araştırmalarıyla ilgili farklı görüşler bu alanı araştırmanın önemi noktasında birleşmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın giriş bölümünde resimli kitap çalışmanın neden önemli olduğundan bahsedildikten sonra ikinci bölümde görsel ve sözel yönüyle resimli kitabın ne olduğuna dair teorik bir çerçeve çizilmektedir. Resimli kitabın tarihsel serüveni, 15-19. yüzyıl arası, 19. yüzyılla birlikte modern resimli kitap, 1930'lardan günümüze başlıkları altında incelenmektedir. Bu bölümün sonunda araştırmaya konu olan Anthony Browne ve eserlerine değinilmektedir. Üçüncü bölümde resimli kitaplarda görsel-sözel ilişkisi başlığı altında ilk olarak görsel okuryazarlığın tarifi yapılıp öneminden bahsedilmektedir. İkinci olarak resimli kitaplarda görsel ve sözel ilişkisine dair kavramsal çerçeve çizilmekte, son olarak da bu bilgiler çerçevesinde Anthony Browne okuması yapılmaktadır. Dördüncü bölümde postmodern resimli kitabın ne olduğuna değinildikten sonra bir resimli kitabı postmodern yapan özelliklerden bahsedilmektedir. Bu özelliklerden çoğunu bünyesinde toplayan üstkurmacanın ne olduğu ve üstkurmaca öğelerinin neler olduğu anlatıldıktan sonra araştırmaya konu olan Voices in the Park kitabında öne çıkan üstkurmaca öğeleri, metinlerarasılık, parodi, oyunculuk, çok seslilik ve çoklu anlatıya değinilmektedir. Beşinci bölümde Voices in the Park kitabının değerlendirilmesinde ilk olarak literatürde okur tepkisini ölçen araştırmalardan bahsedilmektedir. İkinci olarak kitaptaki üstkurmaca öğeleri, metinlerarasılık, çoklu anlatı, parodi-oyunculuk, tipografik deney başlıkları altında ele alınmaktadır. 8-10 yaş arası çocuklar ve lisansüstü sanat tarihi eğitimi almış yetişkinlerin bu kitaptaki üstkurmaca öğelerine dair farkındalıklarını ölçmek amacıyla yapılan araştırmanın yönteminden ve bulgularından çocukların ve yetişkinlerin metinlerarasılığa, çoklu anlatıya, parodi ve tipografik deneye verdikleri tepkiler bağlamında, kitabın çocuklar ve yetişkinler tarafından değerlendirmesi başlıkları altında bahsedilmektedir. Çocuklarla ve yetişkinlerle yapılan iki aşamalı anket sonuçlarına uygulanan ortalamanın farkı testi (t testi) sonucunda, yetişkinlerin çocuklara kıyasla kitaba dair metinlerarası ve tipografik deney farkındalıklarının yüksek olduğu ancak parodik unsurlar ve çoklu anlatı farkındalıklarında istatistiki anlamda bir fark görülmediği tespit edilmektedir. Bazı metinlerarası referanslara dair yetişkinlerin de tepki göstermediği görülmektedir. Bu da bazı anlamlarının çocuklar, bazı anlamalarının yetişkinler bazı anlamlarınınsa anket katılımcıları tatafından keşfedilmemiş oluşuyla kitabın çok katmanlı olduğu hipotezini desteklemektedir. Görsel-sözel sanat eserleri olan resimli kitaplar postmodern özelliklerle birlikte bu iki modun sınırlarını aşmakta, zihinsel ve estetik bir aktivite olarak her yaştan okuyucuya yeni kapılar açmaktadır. Günden güne daha da djitalleşen, imgenin iletişimde yeniden merkezi hale geldiği dünyamızda, görsel okuryazarlığımızı artırmak ve imgenin farklı anlamlarına erişmek için, etkileşimin yoğun olduğu, iki modlu sanat eserleri olarak postmodern resimli kitapları okumak gerek kültürel, gerek pedagojik, gerek edebi, gerekse sanatsal olarak büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual storytelling dating back to cave paintings gains importance again in today's image-based world. Studying picture books, which are bimodal narratives with visual-verbal aspects, at the intersection of many disciplines such as literature, art, pedagogy, and psychology, is important for both visual literacy and art. Postmodern picture books carry the concept of picture books to a new dimension with their structure that transcends borders in the interaction of visual and verbal narrative. In this study, the multi-layeredness of metafictional elements in Voices in the Park by Anthony Browne, one of the awarded postmodern picture books, is investigated by children and adults. The introduction part of the thesis discusses the importance of studying picture books. Picture books have a role in preparing children for literacy, literature, and social values. Different views on picture book research, which is at the intersection of many disciplines, are united in the importance of researching this field. In the introduction part, the importance of studying picture books is mentioned from this perspective. The second part outlines a theoretical framework for visual and verbal aspects of picture books. It examines the historical adventure of the picture book in episodes, namely, between the 15th to 19th century, the modern picture book with 19th century, and from the 1930s to the present. It concludes with a discussion of Anthony Browne and his works. The third chapter, under the title of visual-verbal relationship in picture books. Firstly, it defines visual literacy and reviews its importance. Secondly, it lays out a conceptual framework regarding the visual and verbal relationship in picture books, and finally, positions Anthony Browne's work within this framework. The fourth chapter explains what a postmodern picture book is and examines the features that make a picture book postmodern. It analyzes what metafiction is and what the metafictional elements are. Then, prominent metafictional elements, intertextuality, parody, play, polyphony, and multi-narrative in Voices in the Park, which are the subject of the research, are examined. The fifth chapter focuses on the book Voices in the Park. Firstly, it surveys the literature on measuring the reader response. Secondly, it discusses the metafictional elements in the book under the titles of intertextuality, multiple narratives, parody-play, typographic experiment. Based on the findings of the questionnaire conducted with children aged 8-10 and adults with graduate art history education about the metafiction elements in this book, this chapter examines children's and adults' reactions to intertextuality, multiple narratives, parody, and typographic experiment. Results of the mean difference test (t-test) applied to the outcomes of the questionnaires with children and adults indicate that adults have a higher awareness of intertextuality and typographic experiments of the book compared with children. But there exists no statistical difference in awareness towards parodic elements and multiple narratives. Outcomes highlight the fact that adults do not react to some intertextual references. The findings support the hypothesis that Voices in the Park is a multi-layered book. Children discover some of its layers easily, while adults discover some other layers easily. Some layers are not easy to recognize in neither group of the survey participants. In today's digital world, images replace words to describe most feelings and thoughts, as in ancient times. Emojis can depict moods that only wordy sentences can describe. Studying the picture book as a bimodal work of art that introduces children to visual-verbal literacy is of great importance, pedagogically, linguistically, and artistically, in days of visual communication. Picture books, which are visual-verbal works of art, cross the boundaries of these two modes with their postmodern features and open new doors to readers of all ages as a mental and aesthetic activity. To increase our visual literacy and to access different meanings of image in our world, which is becoming more digital day by day and image becomes central again in communication, it is culturally, pedagogically, literary, and artistically crucial to read postmodern picture books as bimodal artworks with intense interaction. Researching the award-winning author Anthony Browne with his multi-layered books, as visual-verbal artworks, is very important in making sense of the picture book redefined with its postmodern features. This study evaluates the conceptual and historical development of the picture book and discusses the relationship between visual and verbal elements in picture books as a part of visual literacy. It defines the postmodern picture book and the metafiction elements that play vital roles in this relationship. It studies Anthony Browne's award-winning book Voices in the Park (1998), aiming to examine the multi-layered structure of the book by measuring the reactions of children and adults who studied art history at the postgraduate level to the metafictional elements in this book. Postmodern picture books and their metafictional elements produce multi-layered meanings ranging from children to adults. These meanings increase as visual literacy and intertextual awareness develop. This research hypothesizes that adults are more capable than children in recognizing intertextuality, parody, typographic experimentation, and multi-narrative -common metafictional elements in postmodern picture books- especially in Voices in the Park. While some of their meanings can be discovered by children and some only by adults, some elements remain unnoticed by none of the survey participants. These multi-layered and meaningful potential carries the book to a timelessness where all ages enjoy aesthetic pleasure. The research has shown that while children are very close to adults and even more advanced than adults in recognizing the multi-narrative and parodic elements of the metafiction elements in Voices in the Park, they lag behind adults in intertextual and typographic information. In addition, the intertextual references in the book that adults cannot distinguish easily prove the multi-layered nature of the book. This finding makes the postmodern picture book multi-layered works of art in which everyone, from children to adults, can create different meanings.