Iris Murdoch's novel-plays: The impact of the use of dramatic elements on Iris Murdoch?s fiction
Iris Mudoch'un roman- oyunları: Dramatik ögelerin kullanımının Iris Murdoch'un eserlerine etkisi
  1. Tez No: 250777
  2. Yazar: FARZANEH NASERİ SİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ, YRD. DOÇ. DR. MARGARET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Murdoch'ın romanları, komedi ögeleri başta olmak üzere drama ögelerinden etkilenmiştir. Bu etkilenme kendisini parodi olarak göstermektedir. Murdoch, The Nice and the Good, The Black Prince ve The Sea, The Sea adlı eserlerinde ele aldığı aşk, birleşemeyen aşıklar ve metamorfoz temalarını ve işlevlerini karıştırarak ve abartarak eiron, alazon, buffoon (soytarı) ve de agroikos komik karakter tiplerinin parodisini yapar. Bununla birlikte, Murdoch bu eserlerinde, Shakespeare'ın As You Like It, Love's Labour's Lost, Hamlet and The Tempest adlı oyunlarını da parodi amacıyla kullanır. Romantik komedi türüne, bu türün karakter tiplemesi ve temalarına karşı bir silah olarak parodiyi kullanması, romancının drama ve dramatik anlayışının bir sonucudur. Yazar, komedi ve trajedi görüntüyle ilgilenirken, drama ve dramatik olanın gerçekliği ele alması gerektiğini öne sürmektedir. Bu çalışmada kullanılan romanlarında Murdoch, dramatik olanı bencil durumda olan benliğin kendini tanıması amacıyla yine kendisiyle olan çatşması olarak gösterir. Murdoch'ın romanlarında karşımıza çıkan bu ?kendini tanıma? benliğin ötesinde yer alan bilginin kendisidir. Bu türden bir bilgi/anlama benlikten sıyrılarak başarılabilir. Bu, ben-merkezli benliğin solipsizminin/tekbenciliğinin farkına vardığı ve buna karşı aşk ve sanatla karşı koyduğu bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
Murdoch?s fiction has been influenced by dramatic elements, particularly comic elements. This influence has been revealed as parody.Murdoch parodies the comic character types of the eiron, alazon, buffoon and agroikos by exaggerating and mixing their functions and themes of love, separated lovers and metamorphosis in her novels, The Nice and the Good, The Black Prince, and The Sea, The Sea. In addition, she makes parodic uses of Shakespearean plays, As You Like It and Love's Labour's Lost, Hamlet, and The Tempest, in her novels in question. Her use of parody as a weapon against the genre of romantic comedy, its character types and main themes is the result of her philosophical view of drama and the dramatic. She argues that comedy and tragedy deal with appearance whereas drama and the dramatic ought to involve reality. In her novels in question, she shows that the dramatic is the conflict of selfish self with itself to reach self-knowledge. Murdochian self- knowledge is the knowledge of what lies beyond self. This kind of knowledge is achieved by unselfing, a process through which a solipsistic self recognizes its solipsism and challenges it by means of love and art.