Yeni harflerin kabulünden sonra Türkçede ses-yazı ilişkisi
Between pronunciation and spelling of the Turkish language after the acceptance of the new Turkish letters
  1. Tez No: 117554
  2. Yazar: LAN-YA TSENG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
311 Tseng, Lan-ya; Yeni Harflerin Kabulünden Sonra Türkçede Ses- Yazı İlişkisi, Doktara Tezi; Danışman: Prof. Dr. Hamza Zülfikar, 313 s. TEZÎN ÖZETİ Bu çalışmada, Lâtin kökenli yeni Türk harflerine geçildiği 1928'den bugüne kadar Türk dilinde ses ve yazı ilişkisi açısından meydana gelen gelişmeler, eski harflerle yazılan dönemlerdeki çeşitli ses ve şekil değişiklikleri, bunların yazıya yansıtılma çabalan, yeni Türk alfabesinin konuşma ve yazı dili üstünde gösterdiği hâkimiyet, yaşanan bazı aksaklıklar ve bunlara bağlı imlâ sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez, Giriş, İnceleme, Sonuç, İmlâ Değişikliklerine Uğrayan Kelimelerin Dizini, Terimler Dizini, Kaynaklar ve Kısaltmalar bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, ilk önce üniversite öğrencileri arasında uyguladığımız anket ve sonuçlarına yer verilmiş, sonra da tarih boyunca Türk dilindeki ses ve yazı ilişkisi ele alınmıştır. İnceleme bölümünde, Tanzimat'tan harf inkılâbına ve harf inkılâbından bugüne kadar olmak üzere Türkçe, doğu kökenli ve batı kökenli kelimelerdeki ses ve imlâ özellikleri ve değişiklikleri değerlendirilmeye çalışılmış; bunun dışında hâlen Arap harflerini kullanmakta olan Türk topluluklarındaki ses ve imlâ özellikleri de gösterilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, eski harflerden yeni harflere geçilirken yaşanan sorunlar ve alman sonuçların ses ve yazı ilişkleri açısından kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır. İmlâ Değişikliklerine Uğrayan Kelimelerin Dizini bölümünde, 1928'den bu yana yayımlanmış imlâ kılavuzları karşılaştırılarak imlâ değişikliklerine uğrayan kelimeler, 2000 - 1928 - 1941 - 1957 - 1965 - 1977 - 1981 - 1985 bölümleri olarak sekiz sütun hâlinde sınıflandırılmıştır. Terimler Dizini bölümünde tezimizde geçen ve bugün için eskimiş olan terimler toplanmış, terimlerin geçtiği yer tanımlarıyla birlikte verilmeye çalışılmıştır. Kaynaklar ve Kısaltmalar bölümünde yararlanılan bütün kaynaklara ve bunların kısaltmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
312 Tseng, Lan-ya; The Relation between Pronunciation and Spelling of the Turkish Language after the Acceptance of the New Turkish Letters, Ph.D. Thesis, Advisor : Prof. Dr. Hamza ZUlfikar, 313 p. SUMMARY In this study, the developments in respect with the relation between pronunciation and spelling in Turkish since 1928, in which year the new Turkish alphabet of Latin origin was adapted for use, various changes in pronunciation and form of the period when the language was written with the old alphabets, the efforts to reflect these changes to spelling, the dominance of the new Turkish alphabet over the spoken and written language, some difficulties encountered, and the problems in spelling connected with them are tried to be defined. The thesis is constituted of chapters of Introduction, Development, Conclusion, Index of Words Undergoing Changes in Spelling, Index of Teims, References and Abbreviations. In the chapter of Introduction, firstly the questionaire and conslusion of a survey carried out upon university students are included, then the relation between pronunciation and spelling in the Turkish Language throughout the history is dealt with. In the chapter of Devoelopment, the pronunciation and spelling characteristics and differences among the vocabulary of Turkish, eastern and western origins of two periods, one starting from the Tanzimat Period through the Orthography Revolution and the other from the Orthography Revoluton till the present day, are tried to be evaluated. Besides, the pronunciation and writting features in the language used by the Turkic Communities who are still using the Arabic alphabet are also tried to be illustrated. In the Conclusion chapter, a short assessment of problems confronted while passing from the old alphabets to the new one and the result obtained is made from the point of view of pronunciation and spelling.