Sabri F. Ülgener'e göre 'din-iktisat ahlakı' ilişkisi
According to Sabri F. Ülgener 'religion-morality of economy' relation
  1. Tez No: 117592
  2. Yazar: SEFER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yavuz, Sefer, Sabri F. Ülgener'e Göre Din-İktisat Ahlakı İlişkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Niyazi AKYÜZ, V, 139 s. Tanzimat'tan bu yana sosyal bilimciler başta olmak üzere hemen hemen tüm çevreleri meşgul eden ve kamuoyuna mâl olmuş önemli bir tartışma vardır. Bu tartışma, Türk toplumunun içinde bulunduğu ekonomik geriliktir. Sabri F. Ülgener, bugün hâla devam eden bu tartışmaya değişik bakış açısıyla yeni bir yorum getiren değerli bilim adamlarımızdan birisi olmuştur. Bir giriş iki bölüm ve sonuçtan meydana gelen bu araştırmada onun bakış açısını yansıtmaya çalıştık. Bu amaçla öncelikle Giriş kısmında konu, amaç, varsayımlar, metot, veri toplama tekniği ve çalışmanın sınırları hakkında kısaca bilgi verdik. Birinci Bölümde önce Ülgener 'in hayatı ve eserleri üzerinde durduk. Sonra hem dinin birey üzerindeki ve dolayısıyla da toplum üzerindeki etlilerine hem de Ülgener 'in kullanmış olduğu tasavvufla ilgili kavram ve deyimlere değindik. İkinci Bölümde ise, konunun daha iyi anlaşılması için önce Ülgener 'in Max Weber'le olan ilişkisi hakkında daha sonra da benimsediği metot hakkında kısaca bilgi verdik. Bu tahlillerden sonra aynı bölümde Sabri F. Ülgener'e Göre Din, Din ve Birey, İslâm, İslâm ve Ekonomi, Tasavvuf, Osmanlı Toplumu ve Tasavvuf gibi konu başlıkları altında Ülgener'in din/İslam ve iktisat hakkındaki görüşleri daha sonra da Osmanlı toplumu üzerine yaptığı değerlendirmeleri tespit ettik. Sonuç kısmında da bütün bu tespitlerle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunduk. 148
Özet (Çeviri)
SUMMARY Yavuz, Sefer, According to Sabri F. Ülgener Religion-Morality of Economy Relation, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Niyazi AKYÜZ, V,139.p There is one of the most arques influenced the intellectuals and also public union commonly since the beginning of time reconstruction called 'Tanzimat'. It is this: The economic backwardness in the Turkish public. In this connection Sabri F. Ülgener is one of our important social sciencests, who have a one of the major interpretions on this arques. This dissertation consists an introduction,two chapter and conclusion. In the part of Introduction we tried to examine some information about the subject, objective, hypotesis, method, tecnique of data collection and frame of resarch. In the first chapter we were some information obout the life of Sabri F. Ülgener briefly, and at the same time effects of the religion on person and society. We also dealt with the concepts and items of Sufism that Ülgener has used them in his works. In the second chapter we were some knowledge -for purpose of the understand of the matter- about Max Weber and Sabri Ülgener after that about of the Religion/Islam and Economy, Society of Ottoman Turk where inside of the titles; According to Sabri Ülgener; Religion, Religion and Person, Islam, Islam and Economy, Sufism(Islâmic Mysticism), Society of Ottoman Turk and Sufism. In the Conclusion we tried to point up our appreciations on this subject 149