Fransızcanın yabancı dil olarak öğretiminde Le Nouvel Espaces I, II'nin değerlendirmesi
Evaluation of Le Nouvel Espaces I, II in the teaching of French as a foreign language
- Tez No: 117591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİYE TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Öğretim Merkezinde Fransızca öğretiminde ders kitabı olarak kullanılan Le Nouvel Espaces I ve IIma içerik ve biçim açısından incelenmesi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Toplam beş bölüm ve eklerden oluşan çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, önemi ve araştırmada kullanılan varsayımlar ile araştırmanın sınırlıkları ve araştırmanın yöntemi üzerinde durulmuş ve çalışmanın bütünü içerisinde geçen bazı terimlerin tanımları verilmiştir. ikinci bölümde ise, dilin tanımı yapılmış, öğrenme ve öğretme süreçleri ile yabancı dil öğrenimi ve öğretimi süreçleri anlatılarak yabancı dil öğretimi sürecinde dil öğrenenlere kazandırılması gereken dört temel beceri ve bunların öğretimi ele alınmıştır. Ayrıca dikte öğretimi, dilbilgisi öğretimi, sözcük öğretimi ve yabancı dil öğretimi-kültür ilişkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yabancı dil öğretiminin kapsam ve öğelerini oluşturan yaklaşım, yöntem ve teknikler ele alınarak, dil öğretiminde öğrenci, öğretmen, öğretim ortamı, araç-gereçler ve çalışmamızın hareket noktasını oluşturan ders kitapları hakkındaki bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışma evrenimizi oluşturan TÖMER' de yabancı dil öğretimi, TÖMER' deki derslerin özellik ve işlevleri ile dil öğretim ortamına ilişkin bilgiler verilerek çalışma konumuzu oluşturan Le Nouvel Espaces I, Le Nouvel Espaces İFnin tanıtımı yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise çalışma konumuzu oluşturan Le Nouvel Espaces I, Le Nouvel Espaces II'nin, incelenmesi ve değerlendirmesi yapılarak, 176öğrenci ve okutmanlara uygulanan anketlere ait verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasına yer verilmiştir. Ekler ise öğrenci ve okutman anketi ile Le Nouvel Espaces I, Le Nouvel Espaces IIye ait örnek bölümlerden oluşmaktadır. 177
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Le Nouvel Espaces I and Le Nouvel Espaces II used as a textbook in the teaching of French in TOMER Language Teaching Centre of Ankara University has been analysed and evaluated in terms of content and style. In the first chapter of the study, which consists of five chapters and appendices, the aim and importance of the study, hypotheses used, restrictions and the method applied in the study have been highlighted and definitions of certain terms that are frequently used within the study. In the second chapter a description of language has been made, learning and teaching processes and foreign language learning and teaching processes have been told, and four basic skills that learners need to acquire during language learning process and the teaching of these skills have been considered. Other points of focus are teaching dictation, teaching grammar, teaching vocabulary and the interrelation of language teaching and culture. In the third chapter, approach, method and techniques that constitute the scope and elements of foreign language teaching have been considered and information has been provided about learner, teacher, teaching environment, materials and tools, as well as textbooks that constitute the main focus of the present study. In the fourth chapter, information about TOMER, the medium of the present study, has been given, with details about foreign language teaching, language teaching environment, and characteristics and functions of lessons at TOMER; also introduced in this chapter are Le Nouvel Espaces I and Le Nouvel Espaces II textbooks that form the topic of the study. 178In the final chapter of the study, an examination and evaluation of Le Nouvel Espaces I and Le Nouvel Espaces II textbooks has been made and the analysis and discussion of data obtained from questionnaires given to learners and teachers have been given. Appendices include learner and teacher questionnaires and sample extracts from Le Nouvel Espaces I and Le Nouvel Espaces II textbooks. 179