Türkiye'de 1980'den günümüze hegemonya sorunu
Problem of hegomony in Turkey from 1980 on
  1. Tez No: 117618
  2. Yazar: ŞEREF TABAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Klasik Osmanlı düzeninin çözüldüğü yüzyıllar, Batı kapitalizminin hızla yayıldığı ve Osmanlıyı da etkisi altına aldığı dönemle denk düşmüştür. Gecikmiş Türkiye kapitalizmini eşitsiz gelişme yasası belirlemiş, ulusal burjuvazi yaratılması ve bağımlılık gibi tarihsel-yapısal sorunlar ortaya çıkmıştır. Sermaye birikiminde devletin başat rolü üstlenmesi, egemen sınıfların istikrarlı bir hegemonya kuramaması, ekonomik ve siyasal bunalımların her defasında otoriter müdahalelerle çözülmeye çalışılması bu olgunun somut toplumsal sonuçlandır. Toplumsal gelişmenin bu özgüllükleri, egemen sınıfların gözünde devletle ilişkileri sorunsallaştırmış, gecikmiş kapitalizmin doğurduğu sorunların kaynağı her zaman siyasal düzeyde aranmış, bağımlı sınıfların mücadeleleri doğal karşılanmamıştır. 1980 yılından itibaren de ordunun müdahalesiyle devletin liberal tarzda yapılanması sağlanmış, bağımlı sınıflar toplumsal iktidar denkleminden dışlanmış, bunlara karşı yürütülen ideolojik saldın çerçevesinde dinsel ideoloji canlandırılmış ve burjuvazi siyasetin tek sınıf aktörü haline gelmiştir. Ancak, bu siyaset tekeline karşın, burjuva toplumsal iktidarın ekonomik temelleri yaratılamamış, mevcut üretim temeli de giderek tasfiye edilmiştir. Yeterli ekonomik temelin olmamasının doğrudan sonucu egemen sınıfın hegemonik bir birlik kurarak toplumsal iktidarını tesis edememesidir. Aksine, uzlaşmaz toplumsal ve ekonomik tasarımlara sahip büyük sermaye, İslami sermaye ve küçük-orta boy sermaye fraksiyonları arasında 1990'larda şiddetlenen çatışmalar genel bir siyasal bunalımla sonuçlanmıştır. Otoriter bir müdahalenin ardından ekonomik ve toplumsal yaşam uluslararası kapitalist kurumların ayrıntılı düzenlemesine konu olmuştur. Burjuvazinin Türkiye'yi yönetemediği açıklık kazanmış, burjuva toplumsal iktidarı önemli ölçüde dışardan örgütlenmeye başlamıştır. Öte yandan, alternatif bir hegemonyaya önderlik etmeleri beklenecek bağımlı sınıflar, yirmi yıl önceki saldırının etkisini henüz atlatamadıklarından iktidar denklemini etkileyebilecek bir toplumsal güç olmaktan uzaktır. Bu iki olgunun bileşkesinde, 21. yüzyılın başındaki Türkiye'nin temel ikilemi ortaya çıkmaktadır. 164
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The centuries through which the classic Ottoman social order dissolved, coincided with the period in which Western Capitalism influenced the Ottoman. The law of unequal development was the main determinant of the late capitalism in Turkey, and rose historical-structural issues such as the creation of a national bourgeoisie and dependency. The dominant role of the state in capital accumulation, lack of a stable hegemony of the dominant classes and efforts to overcome economic and political crises by authoritarian interventions are concrete social results of that fact. These social peculiarities rendered the relations with the state more problematic in the view of the dominant classes, the reasons of the problems arising from the late capitalism were always sought in the political level, and the struggles of the subordinate classes were not considered natural. Therefore, from 1980 on, state has been restructured in a liberal manner following the military intervention, the subordinate classes have been excluded from the social power equation, religious ideology has been revived in the frame of the ideological attack against the subordinate classes, and bourgeoisie has become the unique class actor of politics. Despite this political monopoly, economic bases of bourgeois social power could not be established, and existing productive base has been gradually eliminated. The direct result of insufficient economic background is that dominant classes could not establish their social power by creating a hegemonic unity. On the contrary, the contradictions raised in 1990' s among the fractions of capital, which have incompatible economic and social projects, gave rise to political crises. After an authoritarian intervention in 1997, economic and social life have become subject to a detailed regulation of the international capitalist institutions. So, it became clear that bourgeois could not rule Turkey, and social power of bourgeoisie significantly beganJ to be externally organised. On the other hand, the subordinate classes who are expected to lead an alternative hegemony, are far from exerting a social force to effect the power equation, since they could not get over the effects of the attack which begun 20 years ago. Turkey's main dilemma in the beginning of 21st century occurs from the compound of these two facts. 165