Üsküp Beyi İshakoğlu İsa Bey'in Osmanlı Hakimiyeti'nin Kosova, Sancak ve Bosna topraklarına girmesindeki rol ve önemi (1439-1469)
The importance and role of İsa Bey İshakoğlu the Skopje Bey in the Ottoman expansion in Kosova, Sanjak and Bosna (1439-1469)
- Tez No: 117621
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Osmanlılar, 1353 senesinde Çimpi kalesini almasıyla, Balkanlardaki fetihlerini başlatmış oldu. 1361 'de Edirne, 1386'de Niş, 1392'de Üsküp'ün fethedilmesiyle çok önemli aşamalar kaydedildi. Balkanlarda Osmanlı Devleti açısından bir üs haline gelecek olan Üsküp'ün alınmasıyla Osmanlıların bu topraklara girişleri daha kolay hale geldi. Üsküp, sancak'tan farklı olarak bir uc beylik haline getirildi. Üsküp, Sırbistan, Bosna, Arnavutluk ve Karadağ topraklarının fethedilmesinde önemli rol oynadı. Üsküp uc beyleri olarak tayin edilen Yiğit Paşa, İshak Bey ve îsa Bey' in bu bölgelerde göstermiş oldukları faaliyetler bu yerlerin fethedilmesinde önemli rol oynamıştır. İshak ailesinin kurucusu olan îshak Bey' in, kökü belli olmamakla beraber, Yiğit Paşa'nın oğlu, Evrenos Bey'in oğlu, Yiğit Paşa'nın evlatlığı ve Bosnalı Hranuşiç ailesinden geldiği görüşleri ileri sürülmektedir. Barak, Deli Paşa, Mustafa Bey ve İsa Bey adlarında oğullan vardı. Bunlardan Üsküp uc beyi ve Bosna ikinci sancakbeyi olan İsa Bey en meşhur olanı idi. İsa Bey'in, Osmanlıların Balkanlardaki önemli zaferlere katılmasıyla beraber, Sırbistan ve Bosna' nın fethedilmesinde büyük rolü vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When they took the Çimpi castle under their control in 1353, the Ottomans started to conquer the Balkans. Other important victories came when Edirne (1361), Nis (1386) and Skopje (1392) become part of the Ottoman Empire. Skopje was used as a military base by the Ottoman army and due to this they were able to enter deep into the Balkans very easily. Unlike a sancak, Skopje was treated as a three-bey lik adrninistrative unit. Skopje thus played an important role in conquering Serbia, Bosnia and Montenegro. The first three beys of Skopje, Yiğit Pasha, İshak Bey and İsa Bey were among the most significant people for the conquest and the stabilisation of the Ottoman Power in these areas. It is not completely clear who was İshak Bey, the founder of the İshakoğlu family, there are different opinions according to which he might have been a son of Yiğit Pasha or Everenos Bey, or a step-son of Yiğit Pasha, or even a member of the Bosnian Hranusic family. He had four sons: Barak, Deli Pasha, Mustafa Bey and İsa Bey. İsa Bey was the most popular among them. He was the second sancak bey of Bosnia and played a great role in various victories throughout the Balkans, as well as in conquering Bosnia and Serbia.