Türkiye'de küreselleşme tartışmaları
Globalization debates in Turkey
- Tez No: 117620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
122 ÖZET Türkiye'de özelikle akademik çevrede yürütülen küreselleşme tartışmalarını ve bu tartışmalar içerisindeki farklı yaklaşımları konu edinen bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinin objektif olarak doğru analiz edilmesine yardıma alacak kavramsal ve kuramsal tartışmaları sunmak ve bunların birbirleriyle farklılıklarını ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Türkiye'de yapılan küreselleşme tartışmaları içerisinde farklılıkların mevcut olduğu bu çalışmanın temel hipotezidir. Türkiye'de küreselleşme tartışmaları incelendiğinde, tartışmaların iki farklı eksende gerçekleştirildiği gözlemlenmektedir. Bir grup düşünür, küreselleşme sürecini olumlu bir gelişme olarak değerlendirirken, diğer grup süreci olumsuz bir biçimde değerlendirmektedir. Olumlu yaklaşımlar küreselleşme süreciyle birlikte küresel ölçekte artan hareketlilik ve dolaşıma paralel olarak dünyanın 'global köy' haline geldiğini ve küreselleşmenin herkes açısından olumlu yeni bir olgu olduğunu belirtmektedir. Küreselleşme ile azgelişmiş ülkelerin de gelişmiş ülkeler gibi refah ve zenginliğinin artacağı vurgulamaktadırlar. Olumsuz yaklaşımların temsilcileri ise, küreselleşme sürecinde kutuplaşmanın derinleştiğini belirterek küreselleşmenin yeni bir olgu olmadığını ve farklı ülkelerin farklı kesimleri için farklı anlam taşıdığını belirtmektedirler. Bu yaklaşımın içinde yer alanlar, küreselleşmenin azgelişmiş ülkelerin kalkınmasına ve gelişmesine yol açacağı görüşünü paylaşmamakta aksine küreselleşme süreciyle çevre ülkelerin merkez ülkelerine yapısal bağımlılığının arttığım ve derinleştiğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY The main purpose of this study which deals with the globalization debate carried by scholars area and different points of view about globalization is to present the conceptual and theoretical talks and identify the similarities and differences between them. In Turkey, when the globalization debates are examined it is observed that the debates take place in two different basement. While one group have a positive tendensy towards globalization, another have a negative approach. The positive approach claims that in the process of globalization, the world has became a 'global village' on a global scale together with movement and circulation. As well as the globalization process is a new positive concept for everybody. It is pointed out that globalization will enable developing countries to became prosperous and rich in addition it will also help developed countries to became even richer. The ones who have a negative attitude towards globalization claim that it make polarization worse and add that globalization is not a new concept but has a different meaning for different groups in different countries. People who are against globalization don't share the opinion that globalization helps developing countries to improve and develop. On the contrary, they believe that it will make the structural dependency of peripheral countries on the core countries stronger and deeper.