İslam Hukukunda milletlerarası antlaşmalar ve hukuki sonuçları
International pacts and their legal results in the law of Islam
- Tez No: 117632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET İslâm hukukçuları, Batı'dan yüzyıllar önce ve“Milletlerarası Hukuk”üzerinde hassasiyetle durmuş, Kur'an ayetleri ve Hz. Peygamber'in uygulamaları etrafında çeşitli projeler ve görüşler sunmuşlar, müstakil eserler vermişlerdir. Müslümanlarla gayri müslimler arasındaki olağan ilişkinin savaş veya barış olması konusunda İslam hukukçularının düştüğü ihtilaf, milletlerarası hukukun en önemli kavram ve konularından biri olarak karşımıza çıkan antlaşmaların İslam hukukundaki meşruiyetini ve yerini derinden etkilemiştir. Her vesileyle barışa çağrıda bulunduğu, bozgunculuğa, kaosa, vahşete karşı çıktığı Kur'an ve Hz. Peygamber'in uygulamalarıyla net biçimde görülen İslâm'ın milletlerarası ilişkiler kuramında, savaş ve çatışma halinin karşıtı olarak antlaşmaya biçtiği rol ve buna bağlı olarak, yapılan antlaşmaların herhangi bir süreyle sınırlı olup olmadığı, müslümanların hangi şartlarla antlaşma yapabilecekleri ve antlaşmaları terk edebilecekleri hakkında görüşler ileri sürülmüştür. İslâm, çatışmayı körükleyen, savaşı hayat gayesi edinen, büyük bir hızla yayılmasını şiddete borçlu olan, antlaşma ve antlaşmak olmak konusunda katı bir tutum izleyen bir din değil, insanın huzuru ve yeryüzünün ıslahı yolunda savaşı ve barışı hayatın gerçekleri kabul eden, ama anlaşıldığı üzere barışı şiddete tercih eden ve antlaşmak olma hali konusunda ufku geniş bir yapıdır. İslâm dini savaşın, şiddetin, çatışmanın varlığını ve kaçınılmazlığını göz ardı etmemiş ve alınması gereken önlem, izelenmesi gereken kuralları ortaya koymuş, barışı da olağan dışı bir durum olarak nitelememiş, mensuplarına İslâm'ın ruhu ve temel değerlerine sadık kalmak, İslam'ın ve müslümanların maslahatını gözetmek kaydıyla antlaşmalar yapmak konusunda büyük bir serbesti tanımıştır. Buna göre müslümanların yaşadıkları çağın şartlarını, temin edilecek maslahatları, bunun yanında medeniyetlerinin huzur, gelişme ve barışa olan ihtiyacını dikkate alarak antlaşmalar yapmalarının son derece olağan ve hatta gerekli bir durum olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Islam jurists inclined on 'International law' sensibly, presented various projects about the verses of the Koran and applies of the Prophet Mohammed, gave independent works of art The confusion of Islam jurists on whether the ordinary relationship between the Moslem and non-Moslem would be war or peace, influenced its legalization on Islam law deeply as being the most important concept of the international law. It is clear that the Prophet's applies and the Koran invite the whole world to peace but reject war or wildness. In International Relationship Theory, as being against war and collide, some ideas were offered about how they had to accept or reject the pacts, whether the time of the pact was limited or not and on which conditions the Moslem would sign a pact Islam is not a religion which spreads violently by taking wildness as a base. In contrast it accepts war and peace as the facts of life for the comfort of people and improvement of the earth. Nevertheless Islam prefers peace to war with a wide viewpoint By thinking the existance of war and wildness, Islam religion explained the necessary precautions which must be taken and the rules that must be followed But it didn't qualify peace as an extraordinary situation. Islam gave liberty to Moslem on their pacts provided that they remain dependent on the bases of the Islam spirit. According to this, by paying attention to the conditions of the century, their civilizations' comfort, development and necessity on peace, we believe that it is extremely usual and also a necessary situation for Moslem to sign pacts. T£SS^"'^