İbn Haldun 'da tarih felsefesi
A History philosophy Ibn Khaldun
  1. Tez No: 117633
  2. Yazar: FATMA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURTAZA KORLAELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gürbüz, Fatma, İbn Haldun'da Tarih Felsefesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, 153 s. İbn Haldun (1332-1406), tarih hakkındaki görüşlerini“Mukaddime”olarak bilinen eserinde ortaya koymuştur. Mukaddime, İbn Haldun'un 7 cilt ve 3 kitaptan oluşan Kitabu'l-İber adlı eserinin mukaddimesi ve 1. kitabından oluşmuştur. Tarihi;“yolu kutsal, faydası çok, gayesi şerefli bir ilim”olarak nitelendiren İbn Haldun'a göre tarihin gerçek amacı: İnsanın toplumsal durumunu anlaşılır kılmaktır. Yani toplumda şu anda olup bitenlerin ve ilerde olacakların doğru bir şekilde anlaşılması için geçmişe dönmek ve geçmişi doğru bir şekilde tahlil etmek gerekir. Çünkü şu anda toplumda hangi tabiat kanunları geçerliyse geçmişte de aynı kanunlar geçerlidir. Bu yönü ile geçmiş -yani tarih- şimdiye, suyun suya benzemesinden daha çok benzer. Daha önceki tarihçiler naklettikleri haberlerin doğru ya da yanlış olduğuna bakmadan, kanun, usul, felsefe ve hikmet yönünden incelemeden hareket ettikleri için çok yanılmışlardır. İbn Haldun, tarihçilerin rivayetlerini akıl ve mantık ölçüsüyle incelemiş ve bunların mümkününü imkansız olanından ayıran bir metot ortaya koymuştur. İbn Haldun 'a göre tarihin doğru bir şekilde anlaşılması için bir kanun ve ölçüye ihtiyaç vardır. Bu kanun ve ölçüyü de bize“ümran”ilmi verir. Malzemesini tarihten alan bir bilim adamının bu malzemeyi sistemli metotlu bir şekilde yorumlayıp işlemesi için ümran ilmine ihtiyacı vardır. Tarih ilminin içinde toplum ve devlet sürecini inceleyen İbn Haldun, toplumların göçebelikten yerleşik hayata geçişini ve bu geçiş esnasında ortaya çıkan durumları ele almıştır. İbn Haldun'a göre devlet, yerleşik hayat sürecinde ortaya çıkar. Devletin de insanlar gibi ömrü vardır. Kurulur, büyür, duraklar ve yıkılır. Bu durum tabiatın kaçınılmaz bir kuralıdır. İbn Haldun'un yeni bir tarih yazımı tasarlayıp bunu başardığını, kendisine özgü bir yöntem ve sistem kurduğunu ve bunun çok önemli olduğunu söylemesi ne kadar bilinçli olduğunu gösterir. Düşünürlerin büyüklüğü, inceledikleri konuların evrensel ve her zaman için geçerli olmasıyla ölçülürse İbn Haldun'un kıymeti oldukça büyüktür. Gerek tarihî görüşü, gerekse sosyal olayları incelemesi beşerî ölçüde önemli problemlerdir. 19. ve 20. yüzyıl boyunca doğuda ve batıda İbn Haldun 'dan bahsedenler bu problemleri başkalarıyla kıyaslamak olarak incelemişler ve hâlâ incelemektedirler. Günümüzün modern ve deneysel ilmî metodunun önemli bir ilkesi olan objektiflikten ayrılmayan, tecrübeci, gerçekçi, akılcı, tenkitçi ve gözlemci bir metotla toplumu, tarihi ve olayları inceleyen İbn Haldun, modernlik bakımından hiçbir şey kaybetmemiştir
Özet (Çeviri)
Gürbüz, Fatma, A History Philosophy in Ibn Khaldun, High Licence Thesis, Adviser: Prof. Dr. Murtaza Korlaelqi, 153 P. Ibn Khaldun (1332-1406), had written his opinion of history in which is known“mukaddime”. Mukaddime had been formed which is name Kitabu'l-İber, Ibn Khaldun 's 7 peels and 3 books and his first book. According to Ibn Khaldun who describes the term“history”as“a science whose way is sacret, and which has many advantages, and whose aim is honorable”, the real target of the history is to make the social status of human beings clear. That is, it is necessary to turn back to the past a and analyze it the most perfect way in order to perceive properly what is happening in the society at the present time and what will happen in the future. Because, in his opinion, the natural laws that were valid in the past are still valid in the society now. With this feature the past -by which he means history- is smilar to the present time. The former historians were mistaken because they did not give importance to whether the news that they gathered were true or not and they took action without analyzing them in terms of laws of nature, methods of history, philosophy and wisdom. Ibn Khaldun has analyzed the rumors of the historians in terms of intelligence and wisdom and has developed a method to separate which of these are possiple and which are not. According Ibn Khaldun, specific lawa and balance are required to perceive history properly. The“Umran”science prowides us these laws and balance. A sicientist who gets his materials from the history needs the Umran science to interpret and process these materials in a systematic method. Ibn Khaldun who analyzed the progressions of society and state with in the science of history has considered the transformatin of societies from nomadic life to settled life and the situations that appeared during this transformation. According to Ibn Khaldun, state comes into being durig the settled life progression. States have lives just like the human beings. They are founded, develop, stop and finally fall down. This is inevitable law of nature. Ibn Khaldun has mentioned that he had designed a new way to write history and succeeded in doing so, established a unique method and system and that this was very important; this fact shows that he was very conscious of what he was doing, if we assess the greatness of philosophers in terms of the subjects that they hawe dealt with, being universal and valid for all times, the value of Ibn Khaldun is definitely alot. His historical view as well as his analyses regarding to social events are very important steps in human life. The people both in the western and eastern worlds, who talked about Ibn Khaldun in 19. and 20. centuries, have analyzed these steps, comparing with the findings of other scientists and history and are still continuing to analyze. Ibn Khaldun who does not give up objectivism which is importand principle of modern and experimental scientific method and who analyzes societies, history and events with an experienced, realist, rational, criticizing and observing method, has lost nothing in terms of modernism. «jfiHKKESS