XVI. yüzyılda Kilis ve Azez sancağında sosyal ve iktisadi hayat
Social and economic life in the sancak of Kilis and Azez at 16 th century
- Tez No: 117631
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET: Akis, Metin, 16. Yüzyılda Kilis ve Azez Sancağında Sosyal ve İktisadi Hayat, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yaşar Yücel, 245s. Kilis ve Azez 1516'da Mercidabık savaşından sonra Osmanlı İmparatorluğuna katıldı. Bölgenin eski idarecileri Memlüklerdi. Kilis ve Azez 1527' de Osmanlı İmparatorluğunun sancağı haline geldi. Sancak bu tarihten 17. Yüzyılın başlarına kadar“ocaklık-yutluk”olarak idare edildi. 16. Yüzyıl boyunca sancakta aşırı nüfus artışı ve kıtlık görülmedi. Canpolatoğulları ailesi 16. Yüzyılın ortalarından itibaren sancağı yönetmeye başladı ve halkın yaşamım kolaylaştıracak pek çok yapı inşa ettiler. Tez bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin kaynakları ve Memlüklerden Osmanlılara kadar bölgenin tarihi geçmişi hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde; Kilis ve Azez Sancağının yönetimi ve“ocaklık-yurtluk”tarzı sancak idaresi, askerî ve yargı görevlileri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca, sancağı oluşturan iki nahiye olan Azez ve Com nahiyelerinin yapısı ve idaresi hakkında açıklamalarda bulunulmaktadır. İkinci bölümde; nüfus gurupları olan, şehirler, nahiyeler, köyler, konar-göçerlerin nüfusları hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde; ekonomik yapı, üretim, vergi ve vergi toplama yöntemleri anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde; Kilis ve Azez şehirlerinin tarihi geçmişleri, mahallelerinin yapısı, dinî ve ticarî yapılarından bahsedilmektedir. Sonuç bölümünde; tezin genel bir verilmekte ve bibliyografya kısmında ise tezde kullanılan arşiv kaynakları, kitaplara ve makale adlan sıralanmaktadır. Ekler kısmında; sancağa ait üç kanunnamenin transkripsiyonu ve konuyla ilgili tablolar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akis, Metin, Social and Economic Social Life in the Sancak Of Kilis and Azez at 16th Century, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Yaşar Yücel, 245 p. Sancak of Kilis and Azez was added to Ottoman Empire after the battle of Mercidabik at 1516. Old administrators of the district was the Mamluks. Kilis and Azez become a sancak of Ottoman Empire at 1527. All administrators of the sancak ruled as“ocaklık- Yurtluk”from the beginning till to the first decay of the 17th Century. During the 16th Century there were no over population and also scarce in the sancak. Canpolat family ruled te sancak after the mid of the 16th Century, and were built many buildings for providing a better life to the folk. The thesis was organised on an introduction and four other chapters. In the introduction, given information about sources of the thesis, and historical background the district from the Memlûk till to the Ottoman Empire. In the first chapter, we gave information about the administration of the sancak of Kilis and Azez, and as a special kind of administration of sancak which was called“ocaklik- yurtluk”were explained also in this part. Other secondary military and judicial personal and their tasks also were mentioned. Than we gave information about“nahiyes”(small provinces) administration and main body of two nahiyes of the sancak which they are namely Azez and Com. In the second chapter, we gave detailed information about population categories and size of population of the cities, nahiyes, villages, and nomads. In the Third chapter, economical body, production, industry, taxation, and tax collection of the sancak were mentioned. In the forth chapter, historical background and geographical situation of the Kilis and Azez cities were mentioned, and also we gave information about districts, religious, commercial, and public places of the cities. In the conclusion, we gave general outline about the thesis. And, in bibliography section we listed archival sources, books, and articles. In the additions,“kanunnames”(Codes) of the sancak which are three in number, we translated to Turkish from the Ottoman manuscript, and also tables were given at the end.