Tarih felsefesinde İbn Haldun ve Vico
İbn Haldun and Vico in philosophy of history
- Tez No: 73706
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, tarih alanında 'olayları anlatmak' biçiminde olan tarih yazıcılığı (kronik) yerine, 'olayları düşünmek' ilkesine dayanan tarih fel sefesinin tohumlarını atan, biri İslam dünyasında, diğeri Batı dün yasında iki felsefecinin görüşlerini temellendirme amacıyla yapılmıştır. Onlara; tarihe, 'tarihsel olaylar' yerine, onların 'nedenlerini' ve 'il kelerini' gözeterek yaklaşan 'felsefî' bakış açısını getiren ilk felsefeciler olma özelliğini kazandıran nedenler belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, İbn Haldun'un tarih felsefesini oluşturan temel kavramlar ve metodoloji eleştirisi üzerinde durulmuştur. Tarihte 'de terminasyon ve kanunluluk' fikri ile 'tarihinin nesnelliği' konuları bu bölümü oluşturmuştur. Daha sonra ibn Haldun'un toparlayıcı bir 'tarih anlayışı' sunularak, tarihte 'büyük adamların rolü' konusundaki fikirleri verilmiştir. İkinci bölümünde, Vico'nun tarih felsefesindeki temel kavram ve rildikten sonra, metodolojisi açıklanmıştır. Burada, 'tarihsel bilginin ola naklılığı,' 'tarihsel metodun ilkeleri' ve 'tarihte kanunluluk' fikri ele alınmıştır. Bu bölümün sonunda Vico'nun Yeni Bilim'inin ilkeleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümünde, bu iki felsefecinin, tarihsel oluşu açıkladıkları 'yasa ve ilkeler' karşılaştırılarak, metodlarında 'teolojik açıklama'nın yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, tarih felsefesindeki meselelere iki filozofun getirdiği katkılar değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, tarih felsefesinin yalnızca epistemolojik bir iş olmadığı anlatılmıştır. Yöntem belirlenirken, tarihi bilginin nesnesinin de açıklanmasının gerektiği be lirtilmiştir. Ayrıca tarih felsefesi çalışmaları, ontolojik bir temele da yanmalıdır, sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This work is performed in order to base the viewpoints of two phi losophers, one from the western world and the other from the Islamic world, who have founded the Philosophy of History by focusing on his tory with a mentality of“thinking the events over”instead of only“nar rating”them. The reasons that made these historians the first people to app roach the history with a philosophical perspective which searches the“reasons”and the“principles”behind the historical events rather than searching for he events alone, are discussed. The first section stresses on the critics of Ibn Haldun on the basic concepts of the philosophical history and on the methodology. The ideas of“Determinizm and normatizm”in history and“Objectivity of histroy”make up the contents of this section. Thenafter, Ibn Haldun's sum marizing views and perspective of history is presented including his ideas on“The roles of the great men in history.”In the second section, Vico's basic concept of philosophical history is followed by his methodology. Here.the ideas on“The possibiliky of his toric knowledge”,“The Principles of historical methodology”and“Nor- matizm in history”are considered. At the end of this section, the prin ciples of Vico's 'Nev science1 are evaluated. In the third section, the“Laws and principles”that these two phi losophers use to explain the 'Historical happening" are compared with the effort of understanding the role of Theological exlanations.' At the conlusion section of the study, the contributions of these two philosophers to the problems of philosophical history are evaluated.IV In addition to this, the following results are reached: The Phi losophy of History is not only an epistomogical study. While determining the method, the object of the historical knowledge should also be pre sented. The studies of the philosophy of history should be found on on- tological basis.