Askeri idari yargıda iptal davasının önkoşulları
The Preconditions of suit of nullity at military administrative judiciary
  1. Tez No: 117646
  2. Yazar: HAKAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Ata, Hakan, Askeri İdari Yargıda İptal Davasının Önkoşulları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ali Ulusoy, LX + 291 s. ÖZET Askeri idari yargıda iptal davasının önkoşulları AYİM Kanununun 44. maddesinde düzenlenmiştir.Bunlar, iptal davasına bakacak mahkemeye(görev), iptal davasının konusuna, taraflarına, süresine ve biçimine ilişkin koşullardır. Anayasanın 157/1. ve AYİM Kanununun 20/1. maddelerine göre kural olarak AYİM'in görev alanını belirlerken kullanılan kriterler idari işlemin asker kişiyi ilgilendirmesi ve askeri hizmete ilişkin olmasıdır. Askeri idari yargıda iptal davasının konusunu idari işlemler oluşturur. İptal davasına konu olabilmesi bakımından bir idari işlemin idari fonksiyonun yerine getirilmesi için, kamu gücüne dayanılarak tesis edilmesi, tek yanlı olması, tamamlanmış, kesinleşmiş ve icrai olması gerekir. İptal davası açacak olan davacının objektif ve sübjektif ehliyet koşullarını taşıması gerekir. Objektif ehliyet koşulu Medeni Kanun hükümlerine göre tespit edilir. Sübjektif ehliyet koşulunun gerçekleşmiş sayılması için davacı ile dava konusu idari işlem arasında meşru, kişisel ve güncel bir menfaat ilişkisinin var olması gereklidir. İptal davasının davalısı kural olarak işlemi tesisi eden ve yürüten idari makam olmakla birlikte, işlemi tesis eden ve yürüten idari makamlar farklı ise davalı, işlemi tesis eden değil, yürüten makamdır. Askeri makamların tesis ettiği idari işlemlerde davalı kural olarak Milli Savunma Bakanlığıdır. İptal davası kanunla belirlenmiş dava açma süresi içinde açılmalıdır. Dava açma süresi AYİM' e göre hak düşürücü nitelikte olduğundan, süresi içinde açılmayan davalar süre aşımı yönünden reddedilir. İptal davası açılırken dava dilekçesinin Kanunla belirlenen biçimlere uygun olması gerekir. Dilekçe bu biçim koşullarını taşımıyorsa otuz gün içinde yeniden dava açılmak üzere dilekçenin reddine karar verilir. İptal davasının önkoşulları bakımından AYİM'in bazı görüş ve uygulamaları Danıştay'ın görüş ve uygulamalarından farklıdır. Bu farklılık askeri hizmetin özelliklerinden kaynaklandığı gibi bazı Kanuni düzenlemelerden de kaynaklanmaktadır. Hukuk devletinin gerçekleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması için AYİM Kanununun gözden geçirilerek hak arama özgürlüğünü genişletici düzenlemelerin yapılması gerektiği gibi;x AYİM'in de bazı uygulamalarını bu doğrultuda değiştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ata, Hakan, The Preconditions of Suit of Nullity at Military Administrative Judiciary, Master's Thesis, Advisor : Doç. Dr. Ali Ulusoy, DC + 291 p. SUMMARY Military administrative judiciary is represented by The Supreme Military Court of Administration. The preconditions of suit of nullity are related with; jurisdiction of the court, the subject-matter of the suit of nullity, the parties of suit of nullity, the term of suit of nullity and the form of suit of nullity. The SMCA performs jurisdiction over conflicts which concern military personnel and transactions and actions that are related to military service even if these are not carried out by non- military authorities.for conflicts related to dept of imperative military service The SMCA doesn 't seek the individuals have a military identification.The subject matter of a suit of nullity is an administrative tarnsaction. An administrative tarnsaction must be constituted for maintaining administrative function, constituted by using political authority, be one sided (unilateral), become conclusive and executive. The suitor of a suit of nullity must have both objective and subjective capacity and qualifications. Objective capacity is the capacity of having rights and obligations and capacity to sue. Having objective capacity is not enough to file a suit of nullity. Also there must be a lawful, personel and current relation and interest between the suitor and administrative tarnsaction which is the subject -matter of the administrative case. The defendant part of a suit of nullity is generally the administrative office which constitutes and enforces the administrative transactions. The suitor must file the suit of nullity at a certain period of time which defined by the administrative trial procedure codes. This period of time is sixty days respecting to The Supreme Military Court of Administration Code. That limitation begins with the notification of administrative transactions.. A suit of nullity must be filed by a petition that's form is defined by the administrative trial procedure codes. If the petitions are not in the legal form, generally they are refused just about to file a suit of nullity again, in thirty days, after the errors and the deficiencies are arranged. To maintain the principal of the state of law The SMCA Code must be hooked over and some changes must be done. Also The SMCA should interpret legal regulations and preconditions of suit of nullity so as to enlarge thefredom of pursueing rights. ??&&»3^tt*»iSS&B£s^r::±^ :-?:? sw^ssv“-*? >,->?'&.????:?;*?? * ?.???'? ?.y:'\.- ?-”??',* ~'.'vt^7;...,^\ -\r *??. ?^y-.f^p^^^T^^'ar&G&ffE?-