İdari yargıda tüzelkişilerin dava ehliyeti
Capacity to sue of artificial entity in administrative judgement
- Tez No: 207248
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 508
Özet
Bu çalısmanın amacı idari yargı makamlarında açılacak olan davalarda, tüzelkisilerin hangi hallerde davacı ve davalı taraf olarak bulunabilecegini ortaya koymaktır. Çalısma sadece tüzelkisilerin genel idari yargıdaki dava ehliyeti ile sınırlı olup, gerçek kisilerin dava ehliyeti ile gerçek veya tüzelkisilerin askeri idari yargıdaki dava ehliyeti ele alınmamıstır. Çalısma hazırlanırken öncelikle ögretide varolan görüsler ve tartısmalı konular ortaya konulmus, daha sonra idari yargı mahkemeleri ve bilhassa Danıstay uygulamasına deginilerek konu açıklıga kavusturulmaya çalısılmıstır. Bu çerçevede çalısmanın ilk bölümünde ?tüzelkisilik? ve ?dava ehliyeti? kavramları irdelenmis, ikinci bölümde ?özel hukuk tüzelkisilerinin dava ehliyeti? ele alınmıs, üçüncü bölümde ise ?kamu tüzelkisilerinin dava ehliyeti? anlatılmıstır. Çalısmanın sonunda, uygulamada idari yargıda tüzelkisilerin dava ehliyeti konusunda halen bazı uygulama farklılıklarının oldugu ve bu farklılıkların giderilmesi amacıyla bazı yasal düzenlemelere gidilmesi gerektigi sonucuna ulasılmıstır. Anahtar Sözcükler 1. Tüzelkisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine that in which conditions can artificial entities be claimant and defendant part in the suits in the administrative judgement. The study is bounded by capacity to sue of artificial entities in suits in administrative judgement. It doesnt deal with capacity to sue of real persons in the administrative judgement and and capacity to sue of real persons and artificial entities in military administrative judgement. While this study has been preparing, firstly it is explained opinions in doctrine and controversial topics and then it is tryed to clarify the subject by practice of administrative law court and Council of State. In this frame, in first section of the study, it is scrutinize ?artificial entities? and ?capacity to sue? concepts, in second section capacity to sue of real persons is dealt with, in third section capacity to sue of artificial entities is explained. In the end of this study, it is reached the conlusion that there are some different practices in capacity to sue of artificial entities in in the administrative judgement and some legitimate arrangements should be made to remove this differences.