Askeri idari yargının görev alanı
Jurisdiction of high military administrative court
- Tez No: 207204
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Görev alanı kamu düzenindendir. Taraflar aralarında anlaşsalar bile, bir mahkemenin görev alanını değiştiremezler. Görev sorunu çözümlenmeden davanın esasına girilemez. Esasına girilmiş olsa dahi, yargılamanın her safhasında dikkate alınır. Yargı birliğinin olmadığı, genel idari yargının yanında ayrıca askeri idari yargının da benimsendiği ülkemizde mahkemelerin görev alanı önem arz etmektedir. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, ilk ve son derece mahkemesi olarak asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimini yapmaktadır. Bu da genel idari yargının istisnasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, askeri idari yargının AYİM öncesi dönemdeki tarihsel gelişimi kısaca açıklandıktan sonra, söz konusu mahkemenin kurulmasını gerektiren nedenler üzerinde durulmuş ve görev alanı açıklanmıştır. Konuyla ilgili, Anayasa Mahkemesi'nin, AYİM'in, Danıştay'ın ve Uyuşmazlık Mahkemesi'nin kararlarından yararlanılmış, önemli kararlardan örnekler verilmiştir. Tez çalışması ile idari yargıda çıkabilecek görev uyuşmazlığının en az düzeye inmesi ve çözümüne olumlu katkının sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Jurisdiction is related to public order. Even if the parties agree, they are not entitled to change the jurisdiction of the courts. Without settling the jurisdiction dispute, it is not possible to go to the merits of the case. Even if so, the jurisdiction issue should be considered by the court on every stage of the trial. In our country where there is no judicial unity and both general and military administrative courts are adopted, the issue of jurisdiction of the courts is important. High Military Administrative Court (HMAC), as a first instance and appeal court, hears the cases relating both to military personnel and disputes arising out of administrative acts and transactions. This is an exception to the general administrative judiciary. In this thesis, after explaining the historical background of military administrative judiciary prior to the establishment of High Military Administrative Court, the grounds for the establishment of HMAC and its jurisdiction were investigated. The essential and relevant decisions of Constitutional Court, High Military Administrative Court, Council of State and Court of Conflicts were dealt with in our thesis. With this thesis, minimizing the jurisdictional disputes in administrative judiciary and providing positive contribution to the trial process were aimed.