Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında personel yönetimi sorunları
Personnel management problems in central organization of the Ministry of National Education
- Tez No: 117645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENER BÜYÜKÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İii ÖZET MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MERKEZ TEŞKİLATINDA PERSONEL YÖNETİMİ SORUNLARI Karazeybek, Ferah Yüksek Lisans, Eğitim Yönetimi ve Teftişi Programı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Şener Büyüköztürk Ağustos 2002, 129+viii Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığında personel yönetiminden sorumlu orta ve üst düzey yöneticilerin görüşleri doğrultusunda, personel yönetimi sorunlarını tespit etmeyi amaçlamıştır. Yöneticilerin, personel yönetimi işlevlerinden; personel ihtiyacını planlama, personel seçme ve yerleştirme, iş düzenleme, eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme ve kariyer planlama, özendirme, yükseltme, koruma ve ayırma boyutlarındaki sorunlara ilişkin görüşleri ve bu görüşler arasında yöneticilerin cinsiyet, görev, yönetim kıdemi ve görev yaptıkları birime göre farklılıkların olup olmadığını tespit etmek de araştırmanın alt amaçlarını oluşturmuştur. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan bu araştırmanın evrenini, Milli Eğitim Bakanlığı'nda personel işlerinden sorumlu 156 orta ve üst düzey yönetici oluşturmuştur. Personel işlerinden sorumlu yönetici sayısının az olması nedeniyle örneklem alınmamış, araştırma evren üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma evrenine araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Verilen çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma teknikleri kullanılmıştır. Yönetici görüşlerine ilişkin; cinsiyet ve görev arasındaki farklılığın anlamlılığını saptamak için t-testi, yönetim kıdemine ve görev yapılan birime göre görüş farklılığının anlamlılığını test etmek için de varyans analizi yapılmıştır. Farklılıkların hangi gruplar arasında olduğu Scheffe testi ile tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; yönetici görüşlerinin tüm boyutlarda cinsiyete ve yönetim kıdemine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Görev değişkenine göre tüm boyutlarda orta düzey yöneticilerle üst düzey yöneticiler arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Görev yapılan birime göre de; seçme ve yerleştirme, özendirme, yükseltme, koruma ve ayırma boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Mı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERSONNEL MANAGEMENT PROBLEMS IN CENTRAL ORGANIZATION OF THE MINISTRY OF NATIONAL EDUCATION Karazeybek, Ferah M.Sc in Education Administration and Inspection Program Thesis Consultant : Assistant. Prof. Şener Büyüköztürk August 2002, 129+viii This research aims at figuring out the personnel management problems in the Ministry of National Education considering the perceptions of middle and top managers who are responsible for personnel in the ministry. There are also two sub-aims of this research which are identifying the points of view of the managers related to some personnel management functions such as human resources planning, selection and recruitting, job arrangement, trainning and development, performance appraisal, career planning, motivating, promotion and remaining or outplacing of the personnel and ascertainning whether there are significant differences between these opinions regarding the managers' background variables such as sex, task, years of management experience and the department. In this research, survey technique was used. The population of the study consisted of 156 middle and top managers responsible for personnel in the ministry. The researcher tried to reach all of the managers because of the number of the managers responsible for personnel is not so mach. Data required for the research study were obtained by applying a questionnaire created by the researcher. Data collected by questionnaires analyzed by using SPSS package program. Some descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were employed. In order to identify the significant difference between the opinions of the managers regarding the sex and task variables, t-test was used. On the other hand, variance analysis was used for identfying the difference between the opinions of the managers regarding the department and years of management experience variables. In order to ascertain in which groups the differences exist, Scheffe test was used. At the end of the study, it was found that there is no significant difference between the managers' opinions on all functions of personnel management regarding sex and years of management experience variables. On the other, the middle managers and top managers' perceptions are different from each other regarding the sex variable. In addition, the results of the study indicated that there is significant difference between the opinions on selection and recruitting, motivating, promotion and remainning or outplacing of the personnel regarding the department variable.