Yükseköğretim öğrencilerinin anadili yeterliklerinin değerlendirilmesi
Higher education students proficiency in their native language
- Tez No: 117659
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Samur, Serpil, Yükseköğretim Öğrencilerinin Anadili Yeterliklerinin Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Cahit Kavcar, 97+iv s. Bu araştırmanın konusu, Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin anadili yeterliğini değerlendirmektir. Ayrıca bu araştırmada Yükseköğretim öğrencilerinin anadili yeterliğini belirlemek amaçlanmıştı. Yükseköğretim kurumlarındaki öğrenci ve öğretim elemanlarının okutulmakta olan Türk Dili dersiyle ilgili görüşleri de saptanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın, dil ve birey ilişkisi düşünüldüğünde anadili öğretimine önemli bir katkı sağlayacağı varsayılmıştır. 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında Ankara Üniversitesi'nde yapılan bu araştırmaya göre öğrencilerin % 74 oranında anadili açısından başarı gösterdikleri görülmüştür. Bu oranın daha yukarılara yükseltilebilmesi için anadili öğretimi açısından bazı önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın bu alanda yapılacak diğer araştırmaya basamak oluşturacağı ve katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Samur, Serpil, Higher Education Students' Proficiency in Their Native Language, Master's Thesis, Advisor: Prof.Dr. Cahit Kavcar, 97+iv p. The purpose of this study in to evaluate and determine higher education students' proficiency in their native language. In addition it aims at understanding higher education students' and instructors' perceptions about the Turkish language course offered. This study is hoped to contribute to education in the native language regarding the relationship between language and individual. Finding reveal that 74 % of the students' attending Ankara University. School year 2001-2002, were successful in their native language skills. Implications have been provided to increase the level of success with respect to native language education. It is expected that this study will provide a baseline and contribute to the development of further studies in this field.