The power of animation to foster critical thinking in English-language bachelor students at Istanbul Aydin University
İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce lisans öğrencilerinde eleştirel düşünmeyi geliştirmede animasyonun gücü
- Tez No: 1018871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMIRA ALIARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul Aydın Üniversitesi İngiliz Dili lisans programında öğrenim gören üçüncü sınıf EFL öğrencilerinin, eleştirel düşünme ile ilişkili becerilerin (ör. çıkarım yapma, değerlendirme ve akıl yürütme) tanıtılması ve açıklanmasında animasyonun destekleyici bir yöntem olarak kullanımına ilişkin algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel ve betimsel bir desen benimsenmiş; veriler, öğrencilerin seçilmiş eleştirel düşünme ile ilişkili becerilere yönelik öz-bildirime dayalı algılanan yeterliklerini ölçen yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Uygulama sürecinde katılımcılar, eleştirel düşünme ile ilişkili kavramları tanıtmak ve açıklamak amacıyla seçilen kısa bir animasyon videosunu izledikten hemen sonra anketi yanıtlamıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Aydın Üniversitesi İngiliz Dili programında öğrenim gören 30 üçüncü sınıf lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Anket iki bölümden oluşmaktadır: demografik bilgiler ve eleştirel düşünme ile ilişkili becerilere yönelik algılanan yeterlik maddeleri. Uyarlanan özgün anket 30 maddeden oluşmasına rağmen, madde incelemesi sonucunda iki madde nihai analitik ölçekten çıkarılmıştır. Q12, eleştirel düşünme ile ilişkili becerilerden çok kültürel karşılaştırma ile ilişkili olduğu için; Q22 ise Q18 ile aynı ifadeyi tekrar ettiği için çıkarılmıştır. Bu nedenle nihai analiz 28 madde üzerinden yürütülmüştür. Nihai ölçek, Cronbach Alfa = 0.916 değeri ile mükemmel düzeyde iç tutarlılık göstermiştir. Verilerin analizinde demografik değişkenler için frekans ve yüzde değerleri; anket maddeleri için ise ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Bulgular, katılımcıların birçok maddede orta–yüksek düzeyde algılanan yeterlik bildirdiklerini, bazı maddelerde ise yanıtların daha değişken olduğunu göstermektedir. Özellikle kaynakların otoritesi/güvenirliği ve argüman kalitesinin değerlendirilmesine ilişkin maddelerde ortalamaların görece daha düşük olması, bu alanların kısa bir animasyon temelli tanıtımın ötesinde ek öğretimsel destek ve uygulama gerektirebileceğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, animasyonun eleştirel düşünme ile ilişkili becerileri tanıtma ve açıklama sürecinde öğrenciler tarafından genel olarak destekleyici bir yöntem olarak algılandığı görülmektedir. Bununla birlikte, daha ileri düzey değerlendirme becerilerinin desteklenmesi için animasyonun, rehberli tartışma ve yapılandırılmış uygulama etkinlikleri gibi tamamlayıcı öğretim stratejileriyle birlikte kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates third-year bachelor EFL students' perceptions of using animation as a supportive method for introducing and explaining critical thinking-related skills, such as inference, evaluation, and reasoning, in English learning at Istanbul Aydın University. A quantitative descriptive design was employed, and data were collected through a structured questionnaire measuring students' self-reported perceived ability in selected critical thinking-related skills. During the data collection procedure, participants watched a short-animated video selected to introduce and explain critical thinking-related concepts and completed the questionnaire immediately after viewing. The participants consisted of 30 third-year undergraduate students enrolled in the English Language program at Istanbul Aydın University. The questionnaire included two sections: demographic information and items related to perceived critical thinking-related skills. Although the original adapted questionnaire included 30 items, two items were excluded from the retained analytical scale after item review: Q12 because it was more closely related to cultural comparison, and Q22 because it duplicated Q18. Therefore, the final analysis was based on 28 retained items. The retained scale showed excellent internal consistency, with Cronbach's Alpha = 0.916. Data were analyzed using descriptive statistics. Frequencies and percentages were used for demographic variables, while means and standard deviations were calculated for the retained questionnaire items. The findings indicate that participants generally reported moderate to high perceived ability across many of the measured skills, with some items showing greater variability in responses. Comparatively lower mean scores were observed in items associated with evaluating source authority/credibility and judging argument quality, suggesting that these areas may require additional instructional support and practice beyond a brief animated introduction. Overall, the results suggest that animation was perceived as a supportive method for introducing and explaining critical thinking-related skills in EFL higher education contexts. However, for more advanced evaluative skills, animation may be most useful when combined with complementary instructional approaches such as guided discussion and structured practice activities.