Anonim ortaklıklarda haksız kazanç dağıtımı
Distribution of unjust profit in corporations
- Tez No: 117667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Anonim ortaklılarda haksız kazanç dağıtımı ve bunun iadesi, Ticaret Kanunu' nun 473 ve 474. maddelerinde düzenlenmiştir. Mevcut düzenleme ve bunun öğretideki yeri göz önüne alındığında, haksız kazanç dağıtımı üzerinde durulması ve beraberinde getirdiği sorunlara çözüm aranması gereken konu olma özelliğini taşımaktadır. Bu hususlar dikkate alınarak, anonim ortaklıklarda haksız kazanç dağıtımı konusu, çalışmamızda üç bölümde incelenmiştir. İlk bölüm, haksız kazanç dağıtımının kapsamının belirlenmesine ilişkindir. İkinci bölümde, haksız kazanç dağıtımının hüküm ve sonuçlan ile iade davası üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, haksız kazanç dağıtımından dolayı yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerin hukukî ve cezaî sorumluluğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Distribution of unjust profit and its extradition are arranged at Article 473- 474 of Turkish Commercial Code. The importance of the subject leads us to specialize on this topic and to solve the relevant problems. The topic of the distribution of unjust profit is examined as three chapters in our thesis. The first chapter is about the determination of the scope of the distribution of unjust profit. The legal consequences of the distribution of unjust profit and the case of extradition are examined in the second chapter. The third chapter consist of the legal and criminal resposibilities of the members of the board of directors and controllers due to the distribution of unjust profit..G. YÜKSEKÖ?RETİM K0BÜLÜ BOKllMANT&SYO» MEfl*