Dünyada ve Türkiye'de sayısal fotoğraf tartışmaları sayısal medya çağında fotoğraf
Digital photography discussions on both world and Turkey photography at the age of digital media era
  1. Tez No: 117680
  2. Yazar: TOLGA HEPDİNÇLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOLUNGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hepdinçler, Tolga, Dünyada ve Türkiye'de Sayısal Fotoğraf Tartışmaları: Sayısal Medya Çağında Fotoğraf, Yüksek Lisans Tezi, Ankara. Nisan 2002 Danışman : Prof.Dr. Ahmet Tolungüç, 105 s. ÖZET Bu çalışmanın konusu son yirmi yıllık dönemde fotoğraf uygulaması alanında, bilgisayar teknolojisine dayalı sayısal fotoğrafın tanıtılması ile ortaya çıkan tartışmalarla yeni ortaya çıkan ya da dönüşen fotoğraf uygılamalarınıortaya koymaktır. Sayısal fotoğrafın yaygınlaşması fotoğraf adına pek çok olumlu gelişmeyle birlikte, pek çok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Tartışmalardan en önemlileri geleneksel fotoğraf ile gelişen fotoğrafın gerçekliğin tek ve kusursuz taşıyıcısı olması olgusunun ortadan kalkacağı endişesi ve sayısal görüntülerin hiçbir fiziki gerçekliğe ihtiyaç duymadan görüntü üretebilmesi sonucu gerçek olandan ayırt edemeyeceğimiz simülasyonların üretilebilmesi endişesidir. Çalışmada vurgulanan geleneksel fotoğraf olgusunun gerçekliğin tek ve kusursuz taşıyıcısı olma düşüncesinin keşfi öncesinden başlayarak nasıl geliştirdiği, daha sonra geleneksel fotoğrafın gerçekliğinin de yanıltıcı olabileceği, sayısal fotoğrafa atfedilen endişelerin geleneksel fotoğraf içinde mümkün olduğudur. Çalışmada geleneksel fotoğrafın başta optik ve kimya alanında olmak üzere pek çok teknolojik gelişmeden doğrudan ya da dolaylı etkilendiği, sayısal fotoğrafında bu teknolojik gelişmelerin son halkası olarak gözlemlenebileceği üzerinde durulmuştur. Bu kavramlaştırma da teknolojinin belirleyici rolü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The matter of this research is bringing up the debates on photography which appeared after the computer sourced digital photography introduced at last two decades. The widespread introduction of digital photography, brings up several debates at the same time it was bringing up some positive developments. The most important debates are, the anxiety on lose of truth value of conventional photography which was seen unique and perfect carrier of reality and the anxiety on producing simulations,which was produced by digital technology that doesnt need a physical reality on real world and that we couldn't distinguish from the real ones. Development of the idea on conventional photography's truth value was disclosed from the previous history of its invention to digital photography on this research. It also points out, the truth value of conventional photography can be misleading and all the anxieties which was attributed to digital photography, could also seen on conventional photography. Conventional photography has been influenced from all developments of optics,chemistry and other technological developments directly or/and indirectly. Digital photography is the last example of these tecnological developments. Technological determinism is the main model for this conception. ?t» fjfl