Sinema kültürünün Türk kadınının eğitimsel ve toplumsal yaşamına etkileri
The Effect of cinema culture on the Turkish woman's education and social life
  1. Tez No: 117681
  2. Yazar: FİLİZ YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
///¦ ÖZET YAZICIOGLU, Filiz Sinema Kültürünün Türk Kardınının Eğitimsel ve Toplumsal Yaşamına Etkileri. Yüksek Lisans Tezi, Danışmam, Prof, DR. İsmail DOĞAN, V-108 s. Sinema görsel ve işitsel alanın bütünü olarak ele alındığında, günlük yaşantımızdaki etkileri tüm alanlarda (kültür, eğitim, siyaset, sanat vs.) kendisini göstermektedir. İletişimde görsel-işitsel öğelerin, özellikle yazılı iletişim araçlarının önüne geçtiği çağımızda, ağırlıklı olarak, bu iki öge üzerinde kurulu olan sinemanın toplumsal etkileri yatsmamaz bir gerçektir.“Sinemanın siyasetle, savaşla, tarih ve cinsellikle olan ilişkileri, birey sel ve toplumsal yaşamımızı belirliyor. Bu alanlarda karşılıklı etkileşimler taşıyan yoğun bir olay bence... 20. yüzyılın çocuğu sinema, bu yüzyıla damgasını vururken, çağın en büyük mitoz üreticisi ve nakledicisi, en güçlü iletişim aracı olarak; gündelik yaşamımıza düşünce biçimimize, değer yargılarımıza, başarı ölçütlerimize, amaçlarımıza ve isteklerimize sürekli etkiler taşıyor.”(Dorsay 1984, s. 11) Toplumun özünü bireylerin kişilikleri oluşturur. Birey kişiliğini oluştururken kültürün tüm öğelerinden etkilenir ve kendisinin toplumsal değişime göre yönlendirir. 7. sanat olarak tanımlanan sinema tarihsel gelişim süreci içinde kendi kültürünü oluşturmuştur. Tezimizin konusunu oluşturan“Sinema Kültürünün Türk Kadınının Eğitimsel ve Toplumsal Yaşamına Etkileri”, sosyolojik anlamda, kültür oluşumu, eğitim ve iletişim kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT YAZICIO?LU, Filiz The Effect of Cinema Culture On The Turkish Woman's Education And Social Life. Master Thesis, Consultans, Prof, DR. Ismail DO?AN, V-108 s. If we would consider the audiovisual field as a whole, we could see its' effects on our daily lives (culture, education, politics, arts, e.g.) In the era where audiovisual aspects had overtaken written communicational tools, it is an unconsiderable reality that cinema, which is based on audiovisual aspects, has a certain impact on the community.“In my point of view the relations of cinema with politics, wars, histo ry or sexuality is designing our individual and community lives, and is a concentrated event effecting each areas... The child of the 20th century; cinema, had a deep impact on this century, it was the biggest myth pro ducer and transmitter, the strongest communication tool, effecting our daily living, our mind, our ethics, our success standards, our aims and our expectations”(Dorsay, 1984, s.ll) The spirit of the community established by the pesonality of the individuals, the individual is estab lishing its' personality while it is under the effect of all components of culture and directs itself in accordance to community changes Cinema which is defined as the 7th art had performed its' own culture during its' historical evolution. The topic of may thesis“ The effect of Cinema culture on the Turkish woman's Education and society life”had investigated the culture, edu cation and communication in a sociological meaning.