The Path to god: An analysis of the human world in Graham Greene's catholic novels
Tanrı'ya giden yol: Graham Greene'in katolik romanlarındaki insan dünyasının incelenmesi
- Tez No: 117679
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Graham Greene'in Katolik romanlarındaki insan dünyasını ahlaki ve humanistik eleştiri ışığında incelemektir. Bu çalışma Graham Greene'in The Power and the Glory (1940), Ihe Heart of the Matter (1948) ve The End of the Affair (1951) adlı Katolik romanlarıyla sınırlandırılmıştır. Giriş bölümünde Graham Greene'in içinde yetiştiği yirminci yüzyıl İngilteresinin sosyal, tarihi, ekonomik, siyasi ve dini geçmişi ele alınır. Ayrıca Giriş bölümünde Graham Greene'in Katolik romanlarının incelemede ahlaki ve humanistik yöntemin uygulanabilirliği irdelenir. Birinci Bölümde üretken bir yazar olan Graham Greene'in Katolik romanlarına kısa bir giriş yapılır. İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Bölümlerde ise sırasıyla The Power and the Glory, The Heart of the Matter ve The End of the Affair romanlarında altı çizilen Tanrı sevgisi, insanoğlunun manevi dünyası çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenir. Matthew Arnold'un belirttiği üzere bir edebi metin yüce bir hakikat taşımalıdır. Graham Greene'in Katolik romanlarındaki yüce hakikat Tanrı sevgisidir, ve incelediğimiz romanlardaki karakterlerin bu hakikata ulaşma süreci açıkça gösterilir. Bu çalışma çelişkili bir mesele olan Katolik Kilisesinin insanoğluna bakışı ve insanoğlunun Tanrı karşısındaki yerine ışık tutarak Graham Greene'in incelediğimiz Katolik romanlarının kısa bir değerlendirmesiyle son bulur. t..- m 95
Özet (Çeviri)