Rusya'da planlı ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçiş: Sorunlar ve değerlendirmeler
Transition from planned economy to market economy in Russia: Problems and evaluations
- Tez No: 117737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada Rusya ekonomisinin piyasa ekonomisine geçiş dönemindeki gelişmeleri ele alınmıştır. Sosyalist sistemin çöküş nedenleri araştırılmış, geçiş modelleri ve geçiş ekonomilerinde uygulanan reformlar incelenmiştir. Sosyalist modelin analizinde, bu modelin, yapısında bulunan ve temelini oluşturan bazı hususlardan dolayı kendini yetirmeye mahkum olduğu anlaşılmaktadır. Daha önce sosyalist sistemden piyasa ekonomisine geçiş tecrübesi yaşanmadığı için bu olgunun yol açtığı makroekonomik ve mikroekonomik sorunlar ele alınmış ve diğer geçiş ekonomileri ile kıyaslanarak çözüm yollan aranmıştır. 1992-1999 yıllan arasında Rusya'da uygulanan reformlar genellikle monetarist teoriye dayanmakta olup piyasa ekonomisinin etkili çalışması için gerekli olan kurumların oluşturulmasına ve yapısal değişikliklerin yapılmasına yönelikti. Bu çalışmada bu reformlar ve onların sonuçlan incelenmiştir. Ayrıca, Rusya ekonomisinin gelecekte nasıl bir yoldan gelişeceği ve tekrar eski gücüne kavuşup kavuşmayacağı tahmin edilmeye çalışılmıştır. Çünkü Rusya, doğal kaynak, yüz ölçümü, nüfus ve uzay araştırmaları gibi konularda önemli avantajlara sahip bir ülke olup hem dünyadaki hem Türkiye'deki dengeleri etkilemektedir. Bu açıdan, Rusya ekonomisinin gelişimini doğru tahmin edebilmek büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is a research on the progress of Russia to market economy. In the study, the reasons for the collapse of Socialist System are explore thoroughly. Transition models are examined and the reforms used on the transition economies are studied. While analyzing the Socialist model, it is understood that this model vanished due to problems inherent in itself. With the lack of experiment of transition from Socialist System to market economy, there are some macroeconomic and microeconomic problems, which are dealt with in this study. We then tried to find some solutions as compared with the other transition economies. Between 1992-1999, the reforms in Russia were generally based on monetary theory. These reforms were directed to form the necessary institutions and to some structural modifications for an effectively working market economy. In the study, these reforms and their results are thoroughly examined. Furthermore, the probable direction of the Russian economy is analyzed, the emphasis being on whether it will get its old strength or not. The fact that Russian economy is important for both Turkey and the world makes the future development of this economy a focal point for everybody. u