Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğrencileri arasında bir kültür değeri olarak bekaret kavramının sosyal antropolojik açıdan incelenmesi
The Research on the concept of virginity as a cultural value in terms of social anthropology among the students Science and Literature Faculty of Middle East Technical University and Language and History Geography Faculty of Ankara University
  1. Tez No: 117762
  2. Yazar: BERİVAN VARGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
256 ÖZET Araştırmamızın temel amacı, üniversite gençliğinin bekarete ilişkin değer yargılarının saptanması, bu kavrama ilişkin tutum ve davranışların sosyo kültürel ortam ve değerler bütünü içinde incelenmesidir. Alan araştırmasına dayanan çalışmamızda, öğrencilerle birebir görüşme yapılmış elde edilen veriler değerlendirilmiş, ardından da çeşitli değişkenler birbiriyle karşılaştırılarak, üniversite gençliğinin bekaret kavramına bakış açısı, buna ilişkin tutum ve davranışlarıyla, değer yargılarının neler olduğu hakkında bir sonuca varılmıştır. Sonuç olarak, kız öğrencilerin büyük çoğunluğu bekareti, bir evlilik kurumunun oluşması için gerekli görmemekte, erkek öğrencilerin ise ODTÜ'de yarıya yakını DTCF'de ise yarısı bekaretin evlenilecek kişide aranan bir özellik olduğunu ve evlenecekleri kişinin bakire olmasını istediklerini belirtmektedirler. Bekaret kavramı öğrenciler arasında ahlaki bir değer olarak namusluluğun ve namusun göstergesi olarak kabul edilmemektedir. Ekonomik düzey bu kavrama ilişkin değer yargılarında belirleyici olmamakla birlikte sosyo-kültürel değerler sistemi öğrencilerin görüşleri üzerinde belirleyicidir. Ülkemizde kimi değer yargılarının değiştiği, kimilerinin yok olmak üzere olduğu gibi bir izlenimle karşı karşıyayız bu nedenle;kültürümüzün kimi katmanlarında bir tabu olarak kabul edilen, bekaret ve bekaret kavramına ilişkin görüşlerin, üniversite gençliği arasında incelendiği göz önüne alındığında araştırmamız; toplumumuzda değişen ya da değişiyor gibi görünen değer yargılarının durumu göstermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
257 ABSTRACT The main purpose of our research is confirm that how values about honor percepted among university students, and how these values are affected from Turkish socio-culturel structure. The literature about this topic has been searched. In addition to this, depending on field research, interviews have been done among university students both male and female and we have evaluated the data. Afterwards, by comparing several parameters, we have come to a general conclusion on the university students. The majority of female students think that virginity is not necessary to construct a marriage. On the other hand the majority of male students think that virginity is necessary to get marry to a girl. Concequently we can say that, virginity isn't a symbol of honor as an ethic value. Values about honor are not determined by economic standards. On the other hand, student's values and perceptions about virginity and honor are determined by the cultural values of the society, their social and cultural level and traditional roles.