Çocuğunu çalıştıran ve çalıştırmayan annelerin çocuk işçiliği ve eğitime ilişkin tutumları yönünden karşılaştırılması
The Comparison of mothers who have working children or not in the direction of attitudes related with child labour and education
  1. Tez No: 117761
  2. Yazar: SENEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Anne-baba, çocuğun hayatındaki ilk ve en etkili modelleridir, dolayısıyla anne-babanın çocuğun hayatındaki rolü oldukça önemlidir. Çocuğun hayatıyla ilgili kararlar, çocuk belirli bir yaşa gelinceye değin anne-baba tarafından verilir. Anne-babanın bu kararlan onların inanç, tutum ve davranışlarıyla doğrudan ilişkilidir. Çocuğun çalışması, eğitime verdiği önemin önceliği, anne-babanın bu kavramlara nasıl yaklaştığı ile ilgilidir. Bu araştırmada çocuğunu çalıştıran ve çalıştırmayan annelerin çocukların çalıştırılması ve eğitime ilişkin tutumları belirlenmiş ve bu tutumların çocuğunu çalıştırmamaya bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmaya 150 anne ( 75 = Çocuğunu çalıştıran, 75 = Çocuğunu çalıştırmayan ) katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Çiğdem Kağıtçıbaşı'nın“Çocuğun Değeri”araştırmasında kullandığı“Çocuklar Hakkında Anket”ve araştırmacı tarafından hazırlanan çocukların çalıştırılması ve eğitime ilişkin tutum ölçeği uygulanmıştır. Yaş ve eğitim durumu demografik bilgileri kullanılan diğer veri toplama araçlarına eklenerek uygulanmıştır. Uygulanan istatistiksel analizler sonucunda çocuğunu çalıştıran ve çalıştırmayan anneler arasında çocukların çalıştırılması konusunda anlamlı bir fark olduğu ancak eğitime ilişkin tutum maddelerinde farklılık göstermedikleri, benzer tutumlara sahip oldukları bulunmuştur. Çocuk sahibi olmak isteme, çocuk sahibi olmak istememe, çocuk sahibi olmak istemeye verilen değer ve bazı insanlar için önemli değerler konularında genel olarak her iki grup arasında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteme sebebi ve çocuklardan 69maddi yardım beklentilerine ilişkin ölçek maddeleri arasında genellikle kız çocuklar için olumlu yönde korelasyon bulunmuş erkek çocuklar için korelasyon bulunamamıştır. Bu çalışmada araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen bulgular, daha önce yapılan çalışmalar dikkate alınarak tartışılmıştır. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY Parents are the first and most effective models in children's life; so, the role of the parents in children's life is quite important. Decissions related with children's life, are taken by their parents, as far as they have the enough maturity to take that decissions themselves. Parents decissions about their children are directly related with their beliefs,attitudes and behaviors. Child labour, priority of education are related with parents approach to these concepts. In this study, mother's, who have working children or who have not working children, attitudes towards child labour and education were determined and whether these attitudes differentiated according to having a working children or not was investigated. A total of 75 mothers having child worker and 75 mothers not having a child worker participated ifi the study. The scales used are,“Value of Children”which Cigdem Kagitcibasi used in her study and“Attitude Scale Related with Child Labour and Education”which was prepared by the investigator. Demographic information as age and education were added to the other scales. The findings show that, mothers who have child worker or who have not child worker differentiate significantly in child labour, but there is no significant difference between them in attitudes related with education, they have similar attitudes at this point. Topics as; wish to have a child, wish not to have a child, appreciation of wish to have a child and values which are important for some people, were generally differentiate significantly between all two groups. Scales items related with wish to have a child and economic expectations from children, show that there is positive correlations for daughters and there is no correlations for sons. The findings in the study have been discussed within the framework of earlier studies. 71