Açıköğretim lisesi uygulamasının öğretim süreçleri açısından değerlendirilmesi
Evaluating the open high school application from the point of teaching processes
- Tez No: 117774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
T.(i???4 88 ÖZET Bu araştırma, Açıköğretim Lisesi uygulamasını öğretim süreçleri açısından öğrenci görüşlerine dayalı olarak değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Ankara il merkezinde oturan tüm Açıköğretim Lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, 2000-2001 öğretim yılında kayıt yaptırmak ve kitap almak için Açıköğretim Lisesi İl İrtibat Bürosu'na gelen 335 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından bir anket formu geliştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak geliştirilen bu anket formu; kişisel bilgiler (8), ders kitaplarının öğretim sürecine katkısına ilişkin (15) ve televizyon ders programlarının öğretim sürecine katkısına ilişkin (15) olmak üzere toplam 38 maddeden oluşmaktadır. Geliştirilen bu anket formu çalışma grubuna uygulanmış ve gerekli veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket istatistik programı kullanılmış ve her bir maddenin bağımsız değişkenlere göre; x, s,“t”testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistiksel teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Kişisel Bilgiler İle İlgili Bulgular: Bu araştırma kapsamına giren öğrencilerin; yaklaşık yarısı erkek, yarısı kadın, çoğunluğu evli çalışan, yaşları örgün ortaöğretim yaşının üstünde, büyük çoğunluğu 3. ve 4. dönemi takip eden, yarısından fazlasının ilköğretim diploması alalı 5 yıldan daha fazla olan, çeşitli meslek gruplarında yer alan ve aylık gelir düzeyleri düşük olan kesimin oluşturduğu kişilerdir. Dolayısıyla bunların Açıköğretim, öğrencilerinin tipik özelliklerini taşıdıkları söylenebilir. 2. Ders Kitaplarının Öğretim Sürecine Katkısına İlişkin Bulgular: Araştırma kapsamına giren öğrencilerin ders kitaplarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri, genel olarak orta düzeydedir. Bu sonuca göre öğrencilerin, ders kitaplarını öğretim sürecine katkısı açısından, orta düzeyde yeterli bulmaktadırlar.89 Öğrencilerin ders kitaplarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri arasındaki farka belirlenen değişkenler açısından bakıldığında; öğrencilerin ders kitaplarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri, cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir derecede farklılık göstermektedir. Genel olarak sonuçlara bakıldığında, erkek öğrencilerin, bayan öğrencilerden daha fazla ders kitaplarının öğretim sürecine katkısı olduğuna inandıkları söylenebilir. Öğrencilerin ders kitaplarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri, çalışma durumu, meslek ve devam edilen öğretim dönemi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 3. Televizyon Ders Programlanılın Öğretim Sürecine Katkısına İlişkin Bulgular: Araştırma kapsamına giren öğrencilerin televizyon ders programlarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri, genel olarak orta düzeydedir. Bu sonuca göre öğrencilerin, televizyon ders programlarını öğretim sürecine katkısı açısından orta düzeyde yeterli buldukları söylenebilir. Öğrencilerin, televizyon ders programlarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri arasındaki farka belirlenen değişkenler açısından bakıldığında: Öğrencilerin televizyon ders programlarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri, cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir derecede farklılık göstermektedir. Genel olarak sonuçlara bakıldığında, erkek öğrencilerin, bayan öğrencilerden daha fazla televizyon ders programlarının öğretim sürecine katkısı olduğuna inandıkları söylenebilir. Öğrencilerin televizyon ders programlarının öğretim sürecine katkısına ilişkin görüşlere katılma düzeyleri, çalışma durumu, meslek ve devam edilen dönem değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
90 ABSTRACT This research is prepared for the purpose of evaluating the Vocational High School (Açıköğretim Lisesi) application from the point of view of teaching processes based on student views. The working environment of the research is formed by all Vocational High School students living in city center of Ankara. The sample of the research are the 335 students who came to the Vocational High School City Contact Office for registration of the 2000-2001 educational season, and buying books. In this research, an interview form was developed by the researchers as a means of data collection system. This interview form which was developed in accordance with the purpose of the research, is made up of a total of 38 articles; personal information (8), the contribution of the textbooks to the process of teaching (15), and the contribution of televised studying programs to the teaching process (15). The developed interview form was applied to a study group, and the necessary data were obtained. SPSS packet statistics program was used in the analysis of the data, and each article was analysed by using x, s,“t”test and single direction variance analysis statistical technics were used in respect to independent variables. The findings obtained as a result of the research are summarized below. 1. Findings About Personal Information: The composition of the students who were covered by this research was as such: about half of the students were male, and half female, mostly married and occupied, aged over the standards of unique education, most of them attending the 3rd and the 4th terms, most of them have completed the primary education more than 5 years ago, working in different occupation groups, and earning low salaries.91 Consequently they can be defined as having the typical characteristics of Distance Education students. 2. Findings About the Contribution of Textbooks to Teaching Proces: The adoptance level of the students covered by the research, about the contribution of textbooks to teaching process is generally of middle level. According to this outcome, students find the books in average contribution to the teaching process. When the difference in levels of adopting the views of students about the contribution of textbooks to the teaching process is observed through variables; this level differs greatly from the point of sexual variables. As the results are observed, it is noticed that the male students believe that textbooks have a contribution to the teaching process when compared to female students. The adoptance levels of the students to views of the contribution of textbooks to teaching process does not differ widely from the points of working status, occupation, and the attended education period variables. 3. The Findings About the Contribution of the Televised Studying Programs to the Teaching Process: The adoptance level of the students covered by the research, about the contribution of televised studying programs to the process of teaching is generally of middle level. According to this outcome, students find the televised studying programs in average contribution to the teaching process. While the difference in levels of adopting the views of students about the contribution of televised studying programs to the teaching process is observed through variables; it is found out that this level differs greatly from the point of sexual variables. As the results are observed, it is noticed that the male students believe that televised studying programs have a contribution to the teaching process when compared to female students.92 The adoptance levels of the students to views of the contribution of televised studying programs to the process of teaching does not differ widely from the points of working status, occupation, and the attended education period variables. -,_*& ^ $ s*