Makale türünün siyasi değişmedeki rolü bakımından II. Meşrutiyet Dönemi'nde öldürülen ilk gazetecilerimiz
The Journalists, murdered in II. Turkish constitutional Monarchy, are according to the literary kind article's role
  1. Tez No: 117790
  2. Yazar: SERDAR ODACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR MUSTAFA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
214 ÖZET“Makale Türünün Siyasî Değişmedeki Rolü Bakımından II. Meşrutiyet Dönemi'nde Öldürülen İlk Gazetecilerimiz”konulu araştırmanın amacı Yeni Türk Edebiyatı sahasının başlangıcı kabul edilen Tanzimat'ın ilanıyla birlikte Türk edebiyatına giren makale türünün sınırlılıklarını tespit etmek, II. Meşrutiyet Dönemi'nde öldürülen ve idam edilen gazetecileri tanıtmak ve onların makalelerini değerlendirmektir. II. Meşrutiyet Dönemi basın hayatında öldürülen ve idam gazetecilerin, makale türünün gelişimine bağlı olarak yazmış olduğu makalelerin Türk basın, fikir ve siyasî hayatında oynadığı rol ve bu makalelerin Türk edebiyatındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra bu makalelerin yapısı, konu ve başlıkları, dil ve anlatımı ve siyasî değişmeye etkisi de ele alınmıştır. Bu çalışma giriş ve sonuç dışında iki bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde II. Meşrutiyet dönemi basın hayatı, siyasî yaşam ve bu dönemde öldürülen gazetecilerin biyografileri verilmiştir. İkinci bölümde yazarların başmakale olarak yazdıkları yazılar değerlendirilmiştir. II. Meşrutiyet Dönemi basın hayatında sıra dışı birkaç yazarın makalelerinin değerlendirmeye ve Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan fikir yazılarından makalenin sınırlılıklarının belirlenmeye çalışıldığı bu araştırmanın edebiyat araştırmalarına katkıda bulunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
215 SUMMARY The aim of this investigation with the title“The Journalists, Murdered In II. Turkish Constitutional Monarchy, Are According To The Literary Kind Article's Role”is to determine the literary kind article which is take place in Turkish literature by the declaration of Tanzimat which is accepted as the beginning of New Turkish Literature. To introduce the journalists who are killed in II. Turkish Constitutional Monarchy and to examine their articles are been as aim of this investigation. In Turkish press, opinion and political life the roles of the articles that were written by the journalists who are murdered In II. Turkish Constitutional Monarchy, were tried to determine. By the way the place of these articles in Turkish literature also was tried to determine. Structure, topics and titles, exposition and effect to political change of these articles are evaluated. This study consists of two sections, excluding introductory and conclusion. In the first section there is given the press and political life in II. Turkish Constitutional Monarchy period and the biographies of the journalist who were killed in II. Turkish Constitutional Monarchy. In second section there is given the evaluation of the editorials and the polemics. We think, this study which tried to determine the article which takes an important place in Turkish literature and to evaluate the editorial of some journalist who are privilige in II. Turkish Constitutional Monarchy period press life, will be useful for other Turkish language and literature researchers. 1*. 4&*