Çalışan kadınların giysi tercihlerinde rol oynayan bazı psiko-sosyal ve ekonomik değişkenler
Some psycho-social and economical parameters affecting dressing preference of working women
  1. Tez No: 117796
  2. Yazar: SEVİM AYDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Hazır giyim sektörü toplumsal ihtiyaçların temelinde yer alan unsurlardan birini karşılaması nedeni ile önemli bir konuma sahiptir. Yakın geçmişe kadar sadece vücudu korumayı amaç edinen giysiler üreten sektör, günümüzde tüketici tatminine yönelik üretimde bulunmaktadır. Kadınların çalışma yaşamına girmeleri kadınlara yönelik hazır giyim üretiminin artmasına da önemli bir etken olmuştur. Giyim, insanların kişisel duygu ve düşüncelerini yansıtmaları ve kendilerini ifade edebilmeleri, rahat hissetmeleri, estetik görünmeleri, prestij kazanmaları açısından önem taşımaktadır. Ayrıca psiko-sosyal ve fizyolojik ihtiyaçları karşılayan bir unsur olarak giyim; bireyler için sosyal etkileşim ve psikolojik tatmin açısından da önemli olmaktadır. Bu araştırmada; Ankara' da çalışan kadınların giysi tercilerinde rol oynayan bazı psiko-sosyal değişkenler ile ekonomik değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel ( Survey ) yöntemin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemi, Ankara'da çeşitli meslek gruplarında çalışan 300 kadın ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın amacı, çalışan kadınların giysi tercihlerinde rol oynayan değişkenleri ve bu değişkenleri etkileyen psiko-sosyal ve ekonomik faktörleri belirlemektir. Bu amaçla iki ölçme aracı kullanılmıştır. Araçlardan birincisi, kişisel bilgileri belirlemeye yarayan anket formu ve ikincisi ise kişilerin giysi tercihlerindeki tutumlarını belirlemek için hazırlanan Likert Tipi (dereceleme) tutum ölçeğidir. Bu ölçeklerin her ikisi örneklem grubuna uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda psiko-sosyal ve ekonomik değişkenlerin (bağımlı değişkenler) bağımsız değişkenlere göre farklılıklarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Çalışan kadınların giysi tercihlerinde rol oynayan bağımlı psiko-sosyal değişkenler bağımsız değişkenlere göre; öğrenim düzeyi, aile gelir grubu, kendi ortalama yıllık giyim masrafı açısından tatminkar oldukları ancak; (bağımsız değişkenlere göre) yaş, medeni durum, meslek, kendi geliri, eşinin mesleği, ailenin ortalama yıllık giyim masrafı açısından tatminkar olmadıkları belirlenmiştir. Yine kadınların giysi tercihinde rol oynayan bağımlı ekonomik değişkenler bağımsız değişkenlere göre; öğrenim düzeyi, mesleği, kendi geliri, aile geliri, eş mesleği, kendi ortalama yıllık giyim masrafı, ailenin ortalama yıllık giyim masrafı açısından tatminkar oldukları fakat; (bağımsız değişkenlere göre) yaş ve medeni durum açısından tatminkar olmadıkları belirlenmiştir. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ready-made clothing sector which meets a social need, has an important position. By the near past, the sector had been producing the clothes taking only protection of human body as a goal but nowadays, it also takes into consideration of consumer satisfactions. Entering into the working life of women has also been an important factor in increasing the production of ready-made clothing for them. Clothing has importance from the point of view of reflecting personal feeling and thought, expressing themselves, feeling comfortable, seeing elegant and getting prestige. In addition, clothing as a factor which meets psycho-social and physiological needs is important from the point of view of social interaction and psychological gratification of individuals as well. In this research, It has been aimed at examining the psycho-social and economical variables which have a role at manner of dressing preference of working women in Ankara. The sampling of this research in which Survey method was applied, has been limited with 300 women who are in different professions in Ankara. The objective of this research is to determine the variables having a role in manner of dressing preference of working women and psycho-social and economical factors affecting these variables. For this purpose, it has been used two measurement means. One of these means is public survey form for personal information and the other is Likert type attitute scala which is formed for determining the attitute of the manner of dressing preference. Both of these mscalas have been applied to the group. By the analysing collected data, It has been concluded that psycho-social and economical variables (dependent variables) are different from independent variables. The dependent psycho-social variables that have a role in the manner of dressing preference of working women, compared to independent variables, have been determened to be satisfactory from th point of view education level, family income group, avarage annual dressing expense of her own but not satisfactory from the point of view of age, marital status, occupation, income, occupation of her husband, avarage annual dressing expense of her family. Likewise, the dependent economical variables that have a role in the manner of dressing preference of working women, compared to idependent variables, have been determined to be satisfactory from the point of view education level, occupation, income of her own, income of her family, occupation of her husband, avarage annual dressing expense of her own, avarage annual dressing expense of her family but not satisfactory from the point of view of age, marital status. IV