Şükrü Saraçoğlu (1923-1946)
- Tez No: 117795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET İzmir'de doğan Mehmet Şükrü Saraçoğlu, Mülkiye' yi bitirdikten sonra öğretmenlik yaptı. Önce Belçika sonra İsviçre'de (Cenevre) siyaset ve ekonomi üzerine eğitim gördü. Milli mücadeleye katıldı. 1923' te T. B. M. M. 'ne İzmir Milletvekili olarak girdi. 22 Aralık 1924 - 3 Mart 1925' te Milli Eğitim Bakanı oldu. 1926' da. Yunanistan ile yeniden gündeme gelen nüfus mübadelesini çözümlemek için komisyon başkanlığı görevine getirildi. 1 Kasım 1927 - 27 Eylül 1930 tarihleri arasında Maliye Bakanı oldu. Bu dönemde Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası, emeklilik kanunu, Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu çıkarıldı. Kurulması düşünülen Cumhuriyet Merkez Bankasının projesi hazırlandı. 1932' de Osmanlı borçlarının taksitlen- dirilmesi komisyonu başkanı oldu. 23 Mayıs 1933 - 11 Kasım 1938 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı görevinde bulundu. Bu dönemde hakimler yasası ve noterlik kanunu çıkarıldı. Çalışmayı esas alan İmralı Cezaevi model olarak oluşturuldu. 11 Kasım 1938 - 12 Ağustos 1942 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı oldu. İkinci Dünya Savaşının yaşandığı bu dönemde Türkiye harp harici kalabilme ve tarafsızlık politikası takip etti. 1939 yılında Türk-İngiliz-Fransız üçlü ittifakının imzalanması Atatürk'ün takip ettiği geleneksel tarafsızlık ilkesini bozdu. 1941 yılında Almanyaile ittifak antlaşması ' imzalayan Türkiye, daha önce gerçekleştirdiği Moskova görüşmelerinde Sovyetler ile de anlaşma imkanını aradı. 9 Temmuz 1942 - 7 Ağustos 1946 tarihleri arasında Refik Saydam' in vefatı üzerine Başbakan oldu. Bu dönemde takip edilen dış politikada Türkiye'yi savaş dışı tutmak esas alındı. Buna rağmen savaşın ilk yıllarında Alman yanlısı politika takip edildi. Almanların yenilgilerinin başlamasıyla birlikte müttefiklerden yana tavır alındı. Almanya ve Japonya'ya harp ilan eden Türkiye daha sonra Birleşmiş Milletler Beyannamesini mecliste onayladı. Birleşmiş Milletlere katıldı. İç politikada ise Türkçülük olayı ve demokrasiye geçiş gerçekleşti. Seçim kanununda değişiklik yapılarak tek dereceli seçim sistemi kabul edildi. Ekonomi alanında ise topraksız köylüye toprak dağıtımı, varlık vergisi kanunu, dar ve sabit gelirli vatandaşlara ucuz ekmek ve hububat dağıtımı gerçekleştirildi. Eğitim alanında ise, yeni üniversitelerin yapılması ve Üniversiteler Kanununun çıkarılması gerçekleşti. Saraçoğlu Başbakanlık görevinden ayrıldıktan sonra 1946 - 1948 arasında CHP grup başkan vekili 1948 - 1950 arasında meclis başkanı oldu. 27 Aralık 1953' te İstanbul'da vefat etti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to show that Şükrü Saraçoğlu, one of the most important Turkish politician, did great things for Turkey and influenced the politics in Türkiye. He was born in İzmir. After he graduated from Mülkiye (Political Sciences School), he worked as a teacher. He studied politics and economics first in Belgium and than in Sweden. When te National Struggle began, he turned back to İzmir secretly, and participated in it. In 1923, he was in the Turkish Grand Assembly (TBMM) as İzmir deputy. He was the Minister of education between December 22, 1924-March 3, 1925. He was the head of the commission who would solme the problem of exchange of populations with Greece. He became the Minister of Finance between November 1, 1927 - September 27, 1930. In this period, the lews of stocks and bonds (movable goods), foreign exchange market, retirement and protection of the value of Turkish money were put into effect. A project for the Central Bank was prepared. In 1932, he was the head of the commission established to instal the Ottoman debts. Between May 23, 1933 - November 11, 1938, he became the minister of Justice. In this pediod the lews of Judges and notanies were put in to effect. For a model, the İmralı Prison was setup. Between November 11, 1938 - August 12 - 1942, he was the Foreign Affairs Minister. In this period,there was the 2nd World War, and Turkey followed a non-sidedness policy. In 1939, the Turkish, French and English Alliance ended this non-sidednens. This was the policy of Atatürk. In 1941, Turkey signed an alliance pact with Germany and also Turkey looked for agreement ways with the Soviet Unions. Between July 9, 1942 - August 7, 1946, the became the Prime Minister after the death of Refik Saydam. In this period, the essence of the Turkish policy was that Turkey would not enter the wan. Aıthoug this, during the wan years, Turkey followed a pro-German policy. Seeing that Germany was not successful, Turkey became a pro-ally country in policy. Turkey was in wan against Germany and Japan and signed the United Nations Declarations in the Parliament and joined it. In Island policy, the event of Turkish being (doctrine of Turkists) and transition to democracy came in to existence. There was a change in the law of election and the graded election system was accepted. In the field of economy, land was given to non-having land peasants, the have of propriety was put into effect cheap bread was given to needy citizens and cereal grains were distributed. In the field of education, new universites came into being and universities lawe was put into effect. After the Prime Ministry position, in 1946- 1948 Saraçoğlu was CHP group president. Between 1948-1950, he was the president of Turkish Assemby. He dier in December 27, 1953 in Istanbul.