Türkiye'nin OECD üyesi ülkeler arasındaki ihracatta rekabet gücünün ölçülmesi
The Measurement of international competitiveness of Turkey among OECD countries
- Tez No: 117819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KILIÇKAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
200 ÖZET Literatürde uluslararası rekabet Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) ve Karşılaştırmalı İhracat Performans (KİP) İndeksi gibi yöntemlerle ölçülmektedir. Bu çalışmanın amacı Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler ve Karşılaştırmalı İhracat Performans İndeksi' ne alternatif olarak Temel Bileşenler Analizi' ni önermektir. Bu çerçevede Türkiye' nin OECD ile ihracattaki rekabet gücü ölçülmüştür. 1989 - 1998 yıllarında Site Rev3 kapsamındaki mal grupları analize dahil edilmiştir. AKÜ, KİP ve TBA yöntemleriyle Türkiye' nin OECD' ye olan ihracatında rekabet edebileceği mal grupları belirlenerek sıralanmıştır. Sonuç olarak Temel Bileşenler Analizi' nin diğer iki yöntem olan Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler ve Karşılaştırmalı İhracat performans İndeksi' ne göre daha sağlıklı bir ölçüm yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
201 ABSTRACT In literature the International Competitiveness is measured with Revealed Comparative Advantage and Comparative Export Performance Index methods. Main purpose of this study is to recommend Principal Component Analysis in compare to Revealed Comparative Advantage and Comparative Export Performance Index. At this point Turkey's competitivenes in export is measured against OECD (Organisation for Economic Co-Operation and Development) countries. The commodity groups in which two digit Site Rev3 level includes are analysed between 1989 and 1998. The commodity groups which Turkey will compete in OECD export are arranged in order with RCA, CEP and PCA methods. As a result the named method Principal Component Analysis is determined as more healtier than the other two methods namely Revealed Comparative Advantage and Comparative Export Performance Index. ^BSSSSSSS