Stratejik pazarlama çerçevesinde sektörlerin geleceğini öngörme ve değerlendirme -Bitkisel yağ sektöründe bir uygulama çalışması
In the frame-work of strategic marketing, foreseeing and appraising the future of industries -A case study in vegetal oil industry
  1. Tez No: 117865
  2. Yazar: MUSTAFA SAİD KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
152 ÖZET Globalleşmenin etkisi altında ve ülkenin kendine özgü makro ekonomik koşulları dolayısıyla çok fazla sorun yaşayan işletmeler, bu durumdan kurtulabilmek ve hatta kazançlı çıkabilmek için gelecek adına bugünden bazı faaliyetlerde bulunmalıdırlar. Özellikle içinde bulundukları sektörün geleceğini şekillendirme niyetinde olan ya da kendilerini değişimlere çabuk uyarlamak isteyen işletmeler, geleceğin nasıl olacağını çeşitli araçlarla bugünden öngörmeli ve değerlendirmelidirler. İşletmeler, sektörel öngörü ve değerlendirmelerin ışığı altında pazarı bölümlendirmeli, hedef pazarlarını seçmeli ve seçilen pazar bölümüne uygun pazarlama karmasını belirlemelidirler. Stratejik pazarlamanın aşamalarını böylelikle yerine getiren işletmeler, sektörde başarıyı büyük ölçüde garantilemiş olacaklardır. Rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı Bitkisel Yağ Sektöründe, özellikle pazarlama, satış ve ihracat sorunları yaşanmakla birlikte, kısmen de olsa stratejik pazarlamanın uygulandığı söylenebilir. Bu çalışmada, sektördeki işletmelerin katkılarıyla, sektörün geleceğini bugünden öngörerek ve değerlendirerek, bir sektörel gelecek profili çizilmiştir. Bunun amacı ise, işletmelerin pazarlama stratejilerini daha bilinçli ve planlı bir şekilde belirlemelerini sağlamak ve sadece yurt içi değil yurt dışı pazarlarda da başarılı olmalarına destek vermektir. Bitkisel Yağ Sektörünün Türkiye için çok büyük bir ekonomik potansiyeli olmakla beraber, önünde oldukça fazla sayıda engellerin olduğu da bir gerçektir. Ancak sektörün kendi iç dinamizmini koruyarak dünya çapında başarıyı yakalayabilecek pek çok fırsatla karşı karşıya olduğu çalışma süresince edinilen izlenimlere dayanılarak rahatlıkla söylenebilir.153 Avrupa Birliği'ne girilecek olması, Ortadoğu pazarlarına yakın olunması, en iyi zeytin üretiminin Türkiye'de olması, vb. fırsatlarla sektör, geleceğine ümitle bakmaktadır.
Özet (Çeviri)
154 ABSRACT Businesses, which face problems both by the impacts of globalization and special domestic macro-economic conditions, should do necessary activities for the future regarding to their need to cover themselves and benefit from the situation. Especially the businesses willing to shape the industry or to fit the changes in the industry have to foresee and appraise the future by using variable tools. Businesses, under industry foresights and appraisals, have to segment the market, select target markets, and decide on the marketing mix regarding the selected market segment. By accomplishing the steps of strategic marketing, businesses, would guarantee industrial success. In the Vegetal Oil Industry where the competition is hard and there seems to have some problems in marketing, selling and exportation, partially it can be said that strategic marketing is implemented. In this thesis, by the help of the firms, the future of the industry is foreseen and appraised, and a possible future profile is shaped. The aim of this is, supporting the firms to succeed not only in domestic markets but also in the international markets, by using strategic marketing. Even the Vegetal Oil Industry carries great potential for the economy; it also faces many challenges. Nevertheless, it can easily be concluded that the industry has many opportunities to attain international success keeping its internal dynamism. The industry is optimistic about the future relying on the opportunities such that possible entry to EU, easy entry to Middle East markets and the best olive production takes place in Turkey. t^gS»**1^