4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri (Mafia) ile Mücadele Kanunu'nun devlet-halk ilişkileri açısından incelenmesi
An Assessment of the code of 4422 article number which regards combating with profit-oriented criminal organisation (mafia) from the point of comminication between citizens and the govermant
  1. Tez No: 117864
  2. Yazar: ADEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çıkar amaçlı suç örgütleri veya organize suçlar, birçok suç türünü bünyesinde barındırmaktadır. Organize suçların, günümüz demokratik toplumlarına yapmış olduğu tehdidin büyüklüğü küçümsenmeyecek boyutlardadır. özellikle demokrasinin gelişmekte olduğu toplumlar bakımından en büyük tehdit kaynaklarından biri olan organize suçların en belirgin özelliği, bir kurumlar rejimi olan demokrasinin işlemesini aksatmakta olduğudur. Demokratik, sosyal hukuk devletinin, bağlı bulunduğu kriterleri uygulayamaması ya da en belirgin şekliyle can ve mal güvenliğinin, adaletin sağlanamıyor olması, yönetilen halkın, yönetici devlete olan inanç ve güvenini kaybetmesine neden olur. Ülkemizde organize suçlarla mücadele, güvenlik kuruluşları içerisindeki farklı birimlerin kendi inisiyatifleri ile sürdürdükleri, zaman zaman da olumlu sonuçlar alınan tarzda yıllardan beri devam ettirilmiştir. Ancak, 1998 yılında, organize suçlarla mücadele görevinin“Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na”verilmesi ile yoğun bir çalışma başlatılmıştır. Mevcut yasalarımızla bu konularda özel bir düzenleme olmaması nedeniyle caydırıcı nitelikte bir cezalandırma yapılamamış ve kamu vicdanını da rahatsız eden bu durum özellikte örf, adet, gelenek ve görenek gibi unsurların, insan ilişkilerinde ön planda bulunduğu ülkemizde, olumsuz adli sicili bulunan ve ekonomik sıkıntı içinde olan bir takım insanların bu örgütlere katılmasına sebep olmuştur. Organize suçlulukta, temel noktalar olarak değerlendirilen ve mücadelede teşhisi ve tespiti öncelik arz eden; organizasyonun mali ve hukuku87 boyutları olmuştur. Bundan hareketle“4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu”uzun süren çalışmalar neticesi hazırlanarak, 01 Ağustos 1999 tarihinde yürürlüğü girmiştir. Nitekim uzun yıllardır aranan ancak bir türlü yakalanamayan bir çok organize suç örgütü lideri, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yapılan başarılı operasyonlarla yakalanarak adalete teslim edilmişlerdir. Sistemli mücadelenin başladığı 1998 yılından ve 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununun uygulanmaya konulmasından sonra yapılan başarılı operasyonlar neticesinde halkın mücadeleye büyük bir destek verdiği, kamuoyunun sesi olan basından ve polisin en önemli halkla ilişkiler aracı olan 155 polis imdat telefonu istatistiklerinden anlaşılmaktadır. Sosyal hukuk devleti ilkelerinin tesis edilerek, organize suçluluğa zemin hazırlayan ihlallerin önlenmesi ve organize suç örgütleriyle mücadelenin aynı kararlılıkla devam etmesi, halkın devlete olan güven ve inancını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organized Crimes involves some sort of crimes in itself. No one can deny the threat of Organized Crime in a democratic society. For the countries in which democracy is very new, Organized Crimes are hindering the growing of democratic institions. Citizens may lose their confidence in their government when it can not provide the justice and security or can not implement the imperatives of the criterias of being a social government. For years in our country, Law Enforcements have been fighting against the Organized Crimes on a random basis which means every department employed their own tactics. In 1998 the Turkish Government assigned Organized Crime Department to prevent organized crimes. Since then rapid growth been noted in combatting organized crimes. In the past, lack of a specific law on the organized crimes has caused some confusions. Naturally, this has injured the public. Also in our culture which allows people acting according to tradition not the law, some well-known criminals found themselves in these Organized Criminal Groups. In combatting Organized Crimes, to investigate the financial potential of an organization is the crucial part of the Organized Crime investigation. For this, Turkish Government voted and approved the Organized Crime Law on 1 Agust of 1 999. After that time, majorities of leaders of some well-known criminal groups were captured both inside and outside of Turkey. Looking at 155 police record, one can easily realize that the public support in combatting organized crime- as aresult of succesfull police operations - has increased right after Organized Crime Law had been put into affect.89 Establishing the principles of being social government, preventing the organized crime-related violations that constitue a basis for organized crimes and continuing the fighting with a stable determination will enhance the public confidence.