Kastamonu ili merkez el örgüsü patik motiflerinin giysi tasarımlarına uygulanması
Carring out to clothes desing the motifs of hand knit bootees in Kastamonu
  1. Tez No: 117955
  2. Yazar: GÜLŞEN ÖZKAHVECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. A. REMZİYE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Geçmişte günlük kullanım eşyası olarak kullanılan el örgüsü patik ve çoraplar günümüzde ya genç kızların çeyizine konulmak, ya kış aylarında ev içinde giyilmek ya da sadece zevk için örülmektedir. Patik ve çoraplarda kullanılan renk ve motifler geçmişte özel anlamlar taşımıştır. Giyen kişilerin; genç, yaşlı, evli, bekar, nişanlı ya da hamile olduğunu kullanılan renk ve motifler belirtmiştir. Günümüzde ise bu değerler kaybolmaktadır. Renkler ve motifler, ören kişinin zevkine göre kullanılmaya başlanmıştır. Birçok yörede olduğu gibi Kastamonu ilinde de hızla gelişmekte olan teknolojinin de etkisi ile el örgüsü patik ve çoraplar yerlerini makinede üretilen patik ve çoraplara bırakmaya başlamıştır. Bu araştırma, Kastamonu ilinde bulunabilen el örgüsü patiklerin yöresel ve teknik özelliklerinin ortaya konulması, elde edilen sonuçların değerlendirilebilmesi amacı ile planlanarak yürütülmüştür. Araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem tartışılmış, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılığı belirlenerek araştırmada kullanılan bazı kavramların tanımları verilmiştir. Araştırma süresince izlenecek yöntem açıklanarak konu ile ilgili kaynaklar belirtilmiştir. ikinci bölümde, araştırmanın yapıldığı ilin adının kaynağı, coğrafi durumu, tarihi, ekonomisi, toplum ve kültürel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, örgü hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Örgünün ve patiğin tanımı, tarihçesi, örgünün sınıflandırılması, kullanılan araç-gereçler, örgü teknikleri, süsleme teknikleri, yapılan onarımlar vekullanılan konular açıklanmıştır. Patiğin bölümleri, boyutları ve yöredeki örülüş teknikleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, Kastamonu ilinde yapılan araştırmada ulaşılabilen el örgüsü patiklerin fotoğrafları ile yapılış ve onarım durumları, boyutları, kullanılan malzemeler, renkler, uygulanan teknikler, seçilen konular ve kompozisyonların yer aldığı gözlem fişleri bulunmaktadır. Patiklerin birebir ve teknik çizimleri de bu bölümde yer almıştır. Beşinci bölümde, araştırma sırasında uygulanan anket ve düzenlenen gözlem fişleri yoluyla ulaşılan bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Altıncı bölümde ise, yapılan araştırmanın sonuçları ve bu sonuçlara göre çeşitli öneriler sunulmuştur. Yapılan araştırma sırasında ulaşılabilen kaynaklar, kaynakça kısmında sıralanmıştır. Ekler kısmında, araştırmada uygulanan anket formu, bu alan için hazırlanmış olan gözlem fişi ve araştırmanın amacına uygun olarak yeniden düzenlenen gözlem fişi örneği yer almıştır. Patiklerde kullanılan motiflerin aktarılmış olduğu desen kartlarına, uygulanmış örneklerine ve günümüz modasına uygun tasarımlara yer verilmiştir. Tasarlanan örneklerden seçilen üç ürün uygulanarak, tanıtım kartları ve kalıp çizimleri de bu kısımda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The hand knit bootees and socks which were used in the daily life in the past, are being knit for the dowry of the young girls; to be worn in the house in winters or only for pleasure nowadays. The colors and motifs used in bootees and socks had carried special meanings in the past. The motifs and colors determines the status of the wearing person such as young, old, married, single, fiancee or pregnant. In the present, these values are being lost. Colors and motifs are being used according to the test of the person who is wearing it. As in many regions, the hand knit socks and bootees of Kastamonu have been replaced with the factory knit ones with the development of the technology. This study has been planned and carried out to show the regional and technical features of the hand knit bootees found in Kastamonu and to evaluate the results of these features. The study consists of six chapters. In the first chapter, problem is discussed; purpose, importance, limits of the study have been determined and the meaning of some concepts used in the study are given. The method to be followed-up during the study is explained and the sources related to the study are defined. In the second chapter, information about the origin of the name, geographical location history, economy, social and cultural structure of the city in which the study was carried out are outlined.In the third chapter, the general information about knitting is given. The definition of the knitting is given and; bootees, their history, the classification of the knitting, the tools used for knitting techniques of knitting ornamenting techniques, repairs and the topics of ornamenting are explained. The parts, dimensions and knitting techniques of the bootees in the region are explained. In the fourth chapter, there are observation carts which contain the photographs of the and knit bootees found in Kastamonu together with the knitting and repair techniques; dimensions; materials used; colors, techniques applied; selected topics and compositions. The one-to-one dimension technical drawings of the bootees are also in this chapter. In the fifth chapter, there are the findings and comments reached by the observation cards and polls during the study. In the sixth chapter, there are the results of the study and some proposals related to these results. In the bibliography section, the bibliography and sources found during the study is presented. In the annex, there are pool forms, the observation card for this study and the sample of the observation card rearranged for this study are included. There are also design cards on which the motifs used in the bootees are depicted; the samples which are used and the designs suitable to today's fashion. Three samples which are selected from the planned samples are implemented and the exhibition card and block drawings are also included in this section.