Nogay Türklerinin Mamay Destanı
Mamay epic of Nogay Turks
- Tez No: 117964
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
296 ÖZET Mamay Destanı, Nogay Türklerine ait bir kahramanlık destanı olup, Nog aylar ın tarihinin bir bölümünü anlatan bir destandır. Destanda genel olarak, destan kahramanı Mamay'ın babası Musa Beyin ölmeden önce, oğullarını dostu Asan Hafız'a imtihan ettirmesi, çocuklarına vasiyetini söylemesi, Mamay'ın babasının ölümünden sonra Nogay Ordası'nın başına geçmesi ve Kırım Hanı ile olan mücadeleleri, Mamay'ın hastalanması ve vasiyetini kardeşlerine söylemesi, Mamay'ın ölümü, kardeşi Orak'ın onun yerine han olması, daha sonra Orak'ın kardeşlerinden Âlşi Sımayıl'ın Orak'ın yerine geçmek için onu öldürtmesi anlatılmaktadır. Mamay Destanı'nda, Nogay halkının yaşayışı, örf, âdet, gelenek görenek, inanış ve yaşadıkları bölgelere ait bilgiler vardır. Bu bilgiler destan metninin bütünlüğü içerisinde zaman zaman şiirselliğin de olduğu mısralarda ve cümlelerde geçmektedir.“Nogay Türklerinin Mamay Destanı”adlı tez çalışmamızın giriş bölümünde Nogay Türklerinin etnik yapısı, tarihi, yaşadıkları coğrafya, sosyal ve ekonomik hayatı, dili, edebiyatı, folkloru ile Nogay adı, Nogay Han ve Ediğe Bey dönemi ele alınmıştır. I.Bölümde, Mamay Destanı'nın tahlilî incelemesi yapılmış olup, sırasıyla destanın, konu ve vak'a örgüsü, tarihî ve coğrafî çevresi, dili, üslûbu, şekil özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. II. Bölümde, destanda yer alan motifler incelenmiş ve bu motifler ile Türk mitolojisinde ve bazı Türk destanlarında yer alan motifler arasında ilgi kurulmaya çalışılmıştır. III. Bölümde, destanın traskripsiyonlu metni verilmiştir. IV. Bölümde, destan metni Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Tezimizin sonunda ise değerlendirme, sözlük ve bibliyografya bölümleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
297 ABSTRACT The Mamay Epic, a heroic epic of the Turks, tells about a part of Nogay history. In this epic the hero Mamay's father's having his friend Asan Hafız to test his children, his declaring his will, Mamay's having the control of the city after his father death and his struggle againts the Khan of Kırım, his becoming ill and anroucing his will to his brother, Mamay's death, his brother Orak's becoming the Khan instead of him and finally one of Orak's brother's Âlşi Simayd's having him killed to take his place are told briefly. In the Mamay Epic there is information about Nogay people, their customs, traditions, beliefs and also about the places they live. This information is presented in sentence and lines in the wholeress of the epic form which sometimes includes the form of poetry. In the introduction part of the dissertation entitled“Mamay Epic of Nogay Turks”, the ethnic structure of Nogay Turks, their history, the place they lived in, their social and economic life, their language, literature and folklore as well as the name“Nogay”, Nogay Khan and the period of Edige Beg are studied. In the first part, the Mamay epic is analyzed and the plot of the epic, its historical and geographical setting, its language and style, and its textual features are studied. In the second part, cultural motives found in the epic are examined and relation is sought between these motives and those found in some other Turkish epic. In the third part, the transliteration of the epic is given. In the fourth part, the epic is translated into modern Turkish followed by a glossary and bibliography.