Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu sürecinde turizm sektörüne yönelik teşvik politikaları ve uygulamalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 117963
- Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Ill ÖZET Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri Turizm sektörüdür. Turizm ülke ekonomisine döviz kazandırma; istihdam yaratma ve diğer sektörleri olumlu etkileme özelliklerinin yanında yatırım ağırlıklı bir sektördür. Bu nedenle son 15 yılda özellikle teşviklerin etkisiyle ülkemizde çok sayıda yatırım yapılarak, sadece Akdeniz Bölgesinde değil, dünyanın hemen tüm bölgelerindeki ülkelerle rekabet edebilecek bir turizm potansiyeline sahip durumuna gelmiştir. Bütün dünyada turizm yatırımları özel şekilde teşvik edilmekte, turizmde gelişmiş ülkelerde dahi teşvikler ısrarla sürdürülmektedir. Ekonomik ve sosyal problemlerin çözümü amacıyla kullanılan kamusal müdahale araçlarından biri olan teşviklerin önemi“Kalkınma ve Yılık Programlarda öngörülen hedefler ile Avrupa Birliği normları ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak tasarrufları yatırıma yönlendirmek suretiyle, katma değeri yüksek, ileri ve uygun teknolojileri kullanarak bölgeler arası dengesizlikleri gidermek, istihdam yaratmak ve uluslararası rekabet gücü sağlamak için yatırımların desteklenmesi”şeklinde ifade edilmiştir (Hazine Müsteşarlığı, 2001: 4). Çalışmanın genel amacı 1980 sonrası yoğun olarak yaşanan dışa açılma sürecindeki teşvik politikalarının gelişimini incelemektir. Bu amaçla çalışma dört bölümden oluşmuştur, ilk bölümde Turizm sektörünün gelişmesinde“olmazsa olmaz”diyebileceğimiz turizm yatırımları, teşvik, alt yapı ve üst yapı gibi kavram ve özelliklere yer verildikten sonra, ikinci bölümde Avrupa Birliği, GATT, Gümrük Birliğinin teşvik politikaları ve üçüncü bölümde Türkiye'deki teşvik politikalarına ilişkin uygulamalar incelenmiştir. Dördüncü bölümünde ise, Teşvik politikalarının 1980 sonrası Türkiye'nin dışa açılma sürecinde gelişimi değerlendirilmiştir. Ayrıca konuyla ilgili yeni turizm teşvik önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Tourism is one of fast growing sectors in the World. Tourism is an investment weighted sector which create employment, brings foreign change and affects positively other sectors in country economy. Therefore, many investments have been done in Turkey in the last fifteen years. Thus, our country has had a big tourism potential that make Turkey could be in competition with the other countries not only in Mediterranean Region but also in the World. Tourism investments in whole World are especially encouraged even in the developed countries on tourism. Importance of encouragements those are public prevention used to solve economic and social problems was stated that investments should be supported to remove imbalance among the regions, to create employment and to provide an international competition power by the way of directing savings to investments according to European Countries Norms and International Acts as it was suggested in Progress and Yearly Programs (Treasure Directory, 2001: 4). The goal of this study is to examine development of encouragement policies during the opening-out period after 1980. The study includes four chapters. In the first chapter, the most important tourism investments, substructure and superstructure of encouragement, in the second chapter encouragement policies of European Union, GATT and Custom Union and in the third chapter encouragement policies and applications in Turkey are examined. In the last chapter, Development of opening-out period encouragement policies of Turkey after 1980 is evaluated. Moreover, some suggestions about tourism encouragement are offered.