Türkiye'de ana-çocuk sağlığı eğitiminde televizyonun yeri ve önemi (TRT örneği)
The Place and importance in mother and child health education programmes on television in Turkey (the model of TRT)
- Tez No: 117976
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Türkiye'de televizyon kanallarının 1990 yılından sonra artması ile televizyonun yeri ve etkisinin boyutları ölçülemez ve kontrol edilemez hale gelmiştir. Televizyon ülkemizde ailenin bir parçası ve önemli bir iletişim aracı olarak görüldüğü için televizyon mesajları da aileye yöneliktir. Çalışmamızda böyle bir konuya dikkat çekme ve önem vermemizin nedeni, Türkiye'de AÇS durumunun bugün hala istenilen düzeyde olmamasıdır. İncelenen AÇS eğitim programlarında çok çeşitli konu ve sorunlara yönelik bilgi verici, ilgi çekici, eğitici, öğretici olmasına önem verilerek doğru davranış kazandırılması amaçlanmıştır. AÇS eğitiminde bu kazandırılan doğru sağlık davranışlarının sürekliliği önem taşımaktadır. AÇS eğitiminde televizyon ikincil bir eğitim aracı olarak görülmektedir. Buna rağmen, mesajı gönderen ve alıcılar açısından televizyon hızlı, ucuz, bireysel, bağımsız, her yerde ve her zaman, belli bir esnekliği olan, zorlayıcılığı olmayan, ömür boyu yararlanma imkanı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Çalışmada Kitle iletişim araçlarından sadece televizyonun ana-çocuk sağlığı eğitiminde yeri ve önemine değinilip televizyonlarda yayınlanması için hazırlanan 50 AÇS eğitim programı örnek olarak inceleme kapsamına alınmış.içerik çözümlemesi yapılmıştır. Yaptığımız bu araştırmada bu programlara amacımıza göre yönelttiğimiz 67 soruyla bir sonuca ulaşılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızda, incelenen 50 ayrı AÇS programı stüdyo, spot ve belgesel türlerdedir. Bu programlar da mesajların etki sağlayabilecek özellikleri eğitim programları özellikleri açısından içerik çözümlemesi yapılmıştır. Bu tür programların çoğunda sadece bilgi içeriğine önem verilmiştir. Sadece bilgiye yönelik programlarda ilgi çekici özellikler, istenilen düzeyde değildir. Bu yüzden AÇS eğitim programlarının ilgi çekmesi için, televizyon eğitim programı özelliğini taşıması ve hedef kitle özelliklerine göre uzman kişiler tarafından hazırlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By the increase of the television channels after 1990, the place and the effects of television has become immeasurable and uncontrable. Television has positive contributions to every part of the society as well as it has negative effects on the culturel structure. Since the television is seen as a part of the family and an important communication means, the messages of television is directed to the family. The reason that we pointed this issue in our study is that MCH condition is not as high as the desired level today. Because of the messages have not permanent effects, the television fullfils its requirement to be a means of educating and teaching by undertaking the function of defining the information by sampling and teaching. To reduced the health inequality between the regions television has great importance in education. The MCH educational programmes that has been studied aimed to give proper health behaviour by being informative about various issue and problems, intresting, educational and didactic. In MCH education television is seen as secondary means of education. But for the source of message and the receiver, television is rapid, inexpensive, personal, independent, inforcible, every where and every time, has certain flexibilty and gives opportunity to utilize life long. Three seperate MCH programmes analysed in our study which consist of 50 parts are studio, spot and documantery. These programmes have been prepared according to desire and problems of public which have been determined. In these programmes content analyse is made in term of educatinal programmes. Because of this reason MCH Programs have to have the quality of Television Educating Program and have to be prepared by specialists in accordance with the receivers' properties. Presentation of these programs by health specialists is very important for the reliablity. And for making them permanet, the messages have to be repeated frequently.