Filistin meselesi etrafında Türk-İsrail ilişkileri (1948-1956)
The Turkish-Israeli relationships around the palestine issue (1948-1956)
- Tez No: 117975
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
**' ÖZET Filistin Meselesi yüz yıla yakın bir süreden beri devam eden, sadece geçtiğimiz XX. yüzyılın değil, içinde bulunduğumuz XXI. yüzyılın da büyük problemlerinden biridir. Çünkü XIX. yüzyıl sonlarında 'Siyonizm' hareketi ile dinamizm kazanmış olan Filistin meselesi, Osmanlı Devleti'nin bu topraklardan çekilmesi, İngiltere'nin Filistin'i işgaliyle sonuçlanmıştır. Bu zamandan itibaren başlayan çatışmalar, 14 Mayıs İ948'de israil Devleti'nin ilanıyla yeni bir sürece girmiştir. Artık problem, İngiliz mandası altında çatışan iki topluluğun meselesi olmasından çıkarak, Birleşmiş Milletlerin gündeminde, komşu Arap devletlerinin de işe karışmasıyla farklı bir hal alarak, uluslararası bîr çatışmaya dönüşmüştür. Türkiye, İngiltere'nin sorunu Birleşmiş Milletler'e taşımasından itibaren Arap ülkeleriyle birlikte hareket etmiştir. Fakat İsrail'in kurulması ve ABD'nin İsrail'i tanıyan ilk ülke olması Türkiye'nin dikkatini çekmiştir. Türkiye'nin ABD ile Sovyet tehlikesine karşı işbirliği yapmak istemesi ve mutlaka ABD'nin de dahil olduğu bir ittifak sistemine girmek istemesi İsrail Devleti'ne bakış açısını değiştirmesine sebep olmuştur. 1 948'den 1 956'ya kadar ki Türkiye-İsrail ilişkilerini etkileyen belirleyici faktör, genelde Batı özelde ise ABD ile işbirliğidir..ftrf
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The issue of Palestine lasted approximately a hundred year is not only one of 20th century problems, but also one of the important problems of 21st century. Because, the issue of Palestine gained dynamism through“Zionism”movement in the last of 19th centuries has resulted in withdrawal of Ottoman State from this area and the occupation of England; the skirmishes begun from thi%f»eriod came to end with foundation of the State of Israel in 14 May 1948. Finally, the 'problem not a issue occurred from the skirmishing of two society, interfering Arab states, in agenda of United Nations, is come to a state of international quarrel. Turkey, from the propose of England this item for the agenda of United Nation, agreed with Arab states. Nevertheless, the foundation of the State of Israel and the recognition of this establishing of USA called attention of Turkey. Turkey's inclination about alliance with USA against USSR alter the view point of Turkey about State of Israel. The factor affecting the Turkish-Israeli relationship from 1948 to1956 is, in general co-operation with the West and, in special with USA. **'