Örnek edinme (benchmarking) hazır giyim sektöründe bir uygulama örneği
Benchmarking: An implementation sample in ready-to-wear sector
- Tez No: 117977
- Danışmanlar: PROF.DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Dünyadaki hızlı teknolojik gelişme ve bilgi ağı içinde bulunma gerekliliği, üründe, hizmette ve insan gücünde rekabeti artırarak kalite devrimini oluşturmuştur. Sürekli daha ileriye ve daha kaliteliye dönük olarak sürdürülen çalışmalar çağdaş işletmeler için artık yaşamsal bir öneme sahip bulunan“ Müşteri Odaklı Olma”,“Koşulsuz Müşteri Tatminini Sağlama”gibi temel amaçlara ulaşabilmek bakımından da ayrı bir ağırlık taşımaktadır, örnek Edinme(Benchmarking) uygulamaları bu kapsamda ele alındığında rekabet avantajını artırmanın ve müşteri tatminini sağlamanın yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Kalite yönetimi, hedefler koymak yoluyla kuruluşun iç ve dış performansının artırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, bununla da yetinmemek, rakiplerden geri kalmamak için dünyadaki uygulamaları yakından izlemek gereğini vurgulamaktadır. Örnek Edinme, bu amaca yönelik sistematik bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuruluşu mükemmelliğe götüren yol, kendini rakipler ve dünyadaki en iyi uygulamalarla sürekli olarak kıyaslamaktan ve üstün uygulamaları uyarlamaktan geçmektedir. Yapılan bu çalışmada, birinci bölümde Örnek Edinme(Benchmarking) konusunun neden seçildiği, çalışmanın amacı, Türk Hazır Giyim Sektörü açısından Örnek Edinme çalışmasının önemi aktarılmıştır. ikinci bölümde, Örnek Edinme'nin kavramsal ve teorik temelleri açıklanmış; firmaların örnek Edinme'yi işletmelerine planlı bir şekilde uygulayabilmeleri, sonuçların etkin ve etkili olabilmesi açısından önemli olan örnek Edinme Süreci aşamalar halinde belirtilmiştir. Ayrıca örnek Edinme konusundaki ulaşılabilen kaynaklardan bazıları ilgili araştırmalar bölümünde ele alınmıştır.244 Üçüncü bölümde, araştırmanın materyal ve yöntemi açıklanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, örnek Edinme Süreci izlenerek, Türkiye'de erkek gömleği üretimi yapan firmalar arasında yapılan Süreç Örnek Edinme çalışmasına yer verilmiştir. Uygulama sonucu toplanan verilerle Örnek Edinme çalışmasının sağladığı yararlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Altı ay süren uygulama çalışması sonucunda işletmede örgütsel yapı, kalite kontrol sistemi, birim üretim süresi, dikim işlemlerinin gerçekleştiği üretim süreci, işgören eğitimi vb. konularda iyileşmeler olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak 2000'li yılların başarılı işletmelerinin, sürekli kendisini ve çevresini aşmaya çalışan, dinamik ve yenilikçi bir yapıya sahip olmaları gereği göz önüne alındığında Örnek Edinme uygulamalarının öneminin giderek daha da artacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid improvements in technology throughout the world and necessity to be within the information network have formed the so-called“Quality Revolution”by increasing competition in production, service and labourforce. Continuous efforts inclined towards further progress and more quality have gained vital importance for contemporary business enterprises trying to achieve their fundamental objectives such as to“Become Customer Oriented”,“Ensure Ultimate Customer Satisfaction”. Should Benchmarking is regarded in this context, it is considered as one of the techniques to increase the advantage of competition and to guarantee customer satisfaction. Quality management, on the one hand, has a significant role in increasing internal and external performance of a firm by setting objectives; and on the other hand it also emphasises the necessity to follow the applications in the world in order not to fall behind of their rivals. Therefore, Benchmarking appears to be a systematic approach for this particular goal. The way to excellence for a firm is through comparing itself with applications of the rival firms and with the ones in the world and taking the necessary steps to adapt superior implementations. In the first chapter of this study, the reasons why Benchmarking was selected as a topic, the aim of the study and the significance of Benchmarking for the Turkish Ready-to-Wear Sector have been presented., In the second chapter, theoretical and conceptual basis of Benchmarking have been explained; then planned implementations of Benchmarking by the firms and Benchmarking Process, which has significant and effective results, have been presented in stages. In addition to this,246 various available resources on Benchmarking were dealt with in related sections. In the third chapter, materials and techniques of this study have been explained. In the fourth chapter of this research, Process Benchmarking, which is used by the firms in male shirt production, was presented by monitoring of the Benchmarking Process. Eventually, with the data collected after implementation, the benefits of Benchmarking brings about was analyzed in detail. The implementation process lasted about six months and after this study, some improvements in various sections have been observed such as in quality control system, in production time per unit, in sewing process and in job training. Finally, successful business enterprises can be said to try to go beyond its own and rivals' limits constantly, and to have a dynamic and innovative structure and if this is taken into consideration, it is seen that the importance of Benchmarking implementations will be increasing gradually.