Nazal sistemlerde aktif maddenin difüzyonuna emülgatör tipinin etkisi üzerinde çalışmalar
Studies on the effect of emulgatore type on diffusion of active substance in nasal systems
  1. Tez No: 118009
  2. Yazar: ZÜHRE EVREN ŞANAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. YEŞİM KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Pharmacy and Pharmacology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1521
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, model etkin madde olarak seçilen antienflamatuvar etkili indometazinin nazal yolla kullanılabilen bir Y/S emülsiyon formülasyonunu geliştirmektir. Bu amaçla ilk önce, indometazinin peroral kullanılan ticari preparatlarının USP XXIII'e göre uygunluğu test edilerek, ticari preparatlarına alternatif olarak nazal ilaç formülasyonları geliştirildi. Bundan sonraki aşamada, indometazinin farklı emülgatörler kullanılarak nazal emülsiyon formülasyonları hazırlandı ve naylon membrandan difüzyonu incelenip, irıdometazin difüzyonuna emülgatör tipinin etkisi araştırıldı. Hazırlanan emülsiyon formülasyonlarının stabilitesine ve kümülatif salınan indometazin miktarına bakılarak, optimum ideal emülsiyon formülasyonu belirlendi, ideal emülsiyon formülasyonundan indometazin difüzyonu, difüzyon tüp yöntemi ve Franz difüzyon hücresi yöntemi kullanılarak, in vitro olarak sentetik membranlardan (naylon, selüloz ve selüloz nitrat) ve ex vivo olarak koyun nazal mukozasından incelendi. Ayrıca, in vitro olarak naylon membranın ve ex vivo olarak koyun burun mukozasının kullanıldığı difüzyon çalışmalarında, indometazinin difüzyonuna penetrasyon arttırıcı maddelerin etkisi incelendi. Farklı sıcaklıklarda (4±0.5°C, 25±0.5°C ve 40±0.5°C) bekletilen ideal emülsiyonun stabilitesi, makroskopik analiz, damlacık büyüklüğü tayini, vizkozite tayini ve iletkenlik testleri yapılarak değerlendirildi.En son olarak, ideal emülsiyon formülasyonu ve bu emülsiyona penetrasyon arttırıcı madde olarak ilave edilen sodyum tauratın, tavşan nazal mukozası üzerindeki etkileri histolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to develop an OM/ emulsion formulation of the antienflamatory agent indomethacine chosen as model active substance, which can be used via nasal route. For this purpose, the commercial peroral preparations of indomethacine was tested according to USP XXIII and nasal dosage formulations were developed as an alternative to commercial preparations. The nasal emulsions of indomethacine using different emulgators were prepared, its diffusion from nylon membrane was investigated and the effect of emulgatortype on indomethacine diffusion was tested. As a regard to the stability of the prepared emulsion formulations and cummulative released amount of indomethacine, the optimum ideal emulsion formulation was detected. The diffusion of indomethacine from the ideal emulsion formulation was investigated from synthetic membrane as in vitro and from sheep nasal mucosa as ex vivo using both diffusion tube and Franz diffusion cell method. Furthermore, the effect of penetration enhancers on diffusion of indomethacine was investigated using nylon membrane for in vitro diffusion studies and using sheep nasal mucosa for ex vivo diffusion studies The stability of the ideal emulsion at different temperatures (4±0.5°C, 25±0.5°C ve 40±0.5°C) was evaluated using macroscopic analysis, droplet size, conductimetric analysis and viscosity tests. Finally, the effect of the ideal emulsion formulation and penetration enhancer agent sodium taurate on nasal mucosa of the rabbit was evaluated histologically.