Mesleki olarak cıvaya maruz kalan dişhekimlerinde idrar cıva düzeylerinin soğuk buhar atomik absorpsiyon spektrometrisi ile araştırılması
Assessment of urinary mercury levels in dentists occupationally exposed to mercury by cold vapouratomic absorption spectrometer
- Tez No: 118047
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BENSU KARAHALİL, PROF.DR. ALİ ESAT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Dentistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
40 VI. ÖZET Cıva doğada serbest halde bulunur, ayrıca endüstriel atıklar gibi kaynaklardan da çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Cıva dünyada en iyi bilinen toksik metallardan biridir, insan üzerindeki toksik etkileri uzun yıllardan beri bilinmekte olup incelenmektedir. Bu çalışmada; mesleki olarak cıvaya maruz kalmış dişhekimleri ve yardımcılarının muayenehane ortamında cıvaya maruziyet ile idrardaki cıva konsantrasyonu arasındaki ilişki incelenmiştir. Metod olarak; biyolojik sıvılardaki cıva konsantrasyonu tayini için soğuk buhar atomik absorbsiyon spektrometrisi metodu kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda muayenehane ortamında çalışan ve 20 kişiden oluşan dişhekimi ve yardımcılarının idrar cıva değerleri (6.174 + 3.504 jng/L) ve 9 kişiden oluşan kontrol grubuna göre (1.974 ± 0.940 ng/L) istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p < 0.0001). Deney grubunda ortalama maruziyet süresi 6.475 ± 5.590 yıl olarak bulundu. Ancak; maruziyet süresi ile idrar cıva düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p > 0.05). Sonuç olarak, deney grubumuzu teşkil eden dişhekimleri ve yardımcılarının meslekleri nedeniyle cıvaya maruziyet risklerinin arttığı, ancak maruziyetin idrar civa miktarı üst limitinden çok daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
41 VII. SUMMARY Mercury is freely available in nature. However, industrial wastes with high amounts of mercury may lead to pollution of the environment. Mercury is also a well-known toxic metal and its toxicity for human has been recognized and investigated for many years. This study was designed to investigate the relationship between the mercury exposure and its urinary concentration in dentists and their assistants who were performing private practice. Cold vapor atomic absorption spectrometry was used to determine the urinary concentration of mercury in this study. As the results, the urinary mercury concentration levels were significantly higher (p < 0.0001) in the study group, including 20 dentists and their assistants who were performing private practice (6.174 ± 3.504 ng/L), comparing with the control group, which consisted of 9 persons without any known mercury exposure (1.974 ± 0.940 p.g/). The duration of exposure was 6.475 ± 5.590 years for study group. However, no relationship between the duration of exposure and urine mercury concentration was detected. In conclusion, comparing with control group, the urinary mercury concentration was significantly higher in the study group, because of42 occupational exposure. However, the urinary mercury concentration of study group was well below the toxic threshold.