Ketoprofenin uzayan etkili supozituvar şekilleri üzerinde çalışmalar
Studies on ketoprofen sustained release suppository forms
  1. Tez No: 118046
  2. Yazar: İPEK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIK ÖZGÜNEY (SARIGÜLLÜ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1481
Özet
ÖZET Bu tezde, nonsteroidal antienftamatuvar bir ilaç olan ketoprofenin, sürekli etkili supozituvar formülasyonları üzerinde çalışıldı. Bunun için önce ketoprofenin standardizasyon ve saflık kontrolleri, ardından da formülasyonlarda kullanılacak sıvağların özelliklerinin kalite kontrolleri yapıldı. Etken maddenin Witepsol Ht5, Massa Estarinum B ve Cremao gibi lipofilik sıvağlarla ve sertlikleri standartlara uygun çıkan PEG 400:6000 (40:60 ve 50:50) karışımları gibi hidrofilik sıvağlar ile konvensiyonel supozituvarları hazırlandı. USP XXII döner sepet yöntemi ile in vitro salım hızı tayinleri yapıldı. Alınan sonuçlara göre, sürekli etkili supozituvarlarda sadece PEG karışımlarının kullanılmasına karar verildi. Sürekli etki sağlamak için, ketoprofenin Eudragit RL 100 ile 1:0,5, 1:1 ve 1:2 ilaç:polimer oranında granüleleri hazırlandı. Hazırlanan granüleler kombine elek sisteminden 250-500nm, 500-71 Oum ve 710fim-1mm olmak üzere üç ayn partikül büyüklüğüne aynldı ve USP XXII döner palet yöntemi ile in vitro salım hızı çalışmaları yapıldı. Sonuçta, ilaç:polimer oranının ve partikül büyüklüğünün salım hızı üzerinde etkili faktörler olduğu bulundu. Bu faktörlere PEG 400 ile PEG 6000'in karışım oranı da eklenerek, sistemimizin tam bir faktöriyel tasarıma göre düzenlenmesine karar verildi. Bu amaçla, PEG 400 ile PEG 6000 sıvağ kanşımının 40:60 ve 50:50 oranlan kullanılarak, yukarıda sözü edilen ilaç:polimer oranlarındaki ve partikül büyüklüklerindeki granüleleri içeren 18 adet sürekli etkili supozituvar formülasyonu hazırlandı. Bu formülasyonların in vitro salım hızlan kontrol edildi. Tüm supozituvarlarda ağırlık sapması, etken madde miktar tayini ve sertlik tayinleri yapıldı. Sürekli etkili supozituvar formülasyonlarından ketoprofenin in vitro salım hızı tayinleri tamamlandıktan sonra, salım profilleri ve salım kinetikleri belirlendi. Bu kinetik modellere göre t50 ve too değerleri hesaplandı. Bu değerler bağımlı değişken olarak alınarak, seçilen faktörlerin dissolüsyon üzerine etkileri 3*x21 faktöriyel tasarımla incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the sustained release suppository formulation$ of ketoprofen which is a nonsteroidal.antienflamatory substance, were studied. First of all, standardization and purity contrails and then this quality contrails of the bases that would be used in the formulations were made. The conventional suppository of the drug prepared with lipophilic bases such as Witepsol H15, Massa Estarinum B and Cremao and hydrophilic ^ases that are suitable for hardness stafidarts m the mixture of PEG 400:6000 (40.60 and 50:50) were prepared. In vitro release rate experiments were made using USP XXH rotating basket method. According to the results, it was decided to use only the mixtures of PEG. The-granules of ketoprofen with Eûdragİt RL 100 were prepared in different dru0:polyrher as 1:0.5, 1:} and 1:2 to obtain a sustained release formulation. The prepared granules were seperated into 3 particle sizes as 250-500 p.m, 500-710 |j.m, 710 p.m-1 mm by usirig Combined sieve system and in vitro release studies were made according to the USP XXl| rotating paddle method. As a result it was found that drug:poIymer ratio arid particle size are the factors affecting the release rate, it was decided to arrange of system according to factorial design. For this purpose, 18 continuous release suppository formulations having the ratios of drug:polymer and particle sizes that mentioned above, were prepared with tie mixture of PEG 400 and PEG 6000 at ratios 40:60 and 50:50. The in vitro release rates of these formulations were; controlled. Weight variation, assay of drug and hardness tests were carried out. After completing the in vitro release rate testa of ketoprofen sustained release suppositories, release kinetics were determined and tsp, tao values were calculated. The effect of Hie chosen factors on the release was investigated with Zh?} factorial design.