İzole kobay trakea preparatında nitrik oksid aracılı gevşeme yanıtlarına fosfodiesteraz V inhibisyonunun etkisi
The Effects of phosphodiesterase V inhibition on nitric oxide-mediated relaxation responses in isolated guinea pig trachea
  1. Tez No: 118056
  2. Yazar: BAŞAK IŞIL TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ŞADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, izole kobay trakea preparatında nitrik oksid (NO) aracılı gevşeme yanıtlarına fosfodiesteraz (PDE) V inhibisyonunun etkisi değerlendirildi. Tüm deneyler süresince kolinerjik etkiler atropin (1 uM), adrenerjik etkiler propranolol (1 mM) ve fentolamin (10 |jM), siklooksijenaz ürünlerinin etkileri indometasin (5 uM) ve non-adrenerjik non-kolinerjik (NANK) gevşemeye aracılık eden VİP gibi peptid mediyatörlerin etkileri a-kimotripsin (2 U/ml) ile inhibe edildi. 100 uM bistamin ile kasılan trakea preparatlarında, kasılma plato düzeye ulaştıktan sonra uygulanan elektriksel alan stimülasyonu (60 V, 0.5 ms, 5-10 Hz) gevşemeye neden oldu. Gevşeme yanıtları NO sentaz inhibitörü L-NAME (1 mM) tarafından anlamlı şekilde inhibe edildi. L-NAME'nin etkileri NO prekürsörü L-arginin (1 mM) tarafından tersine çevrildi. L-arginin'in inaktif izomeri D-arginin (1 mM) ise etkisiz bulundu. Önceden histamin ile kasılmış trakea halkalarında kümülatif olarak uygulanan nitrik oksid donörleri 3-morfolmosidnonimin (SİN-1) ve sodyum nitroprussid (SNP) de konsantrasyona bağımlı (0.1-100uM) gevşeme oluşturdu. Selektif PDE V inhibitörü zaprinast doza-bağımlı (1-100 uM) gevşeme yanıtları oluşturdu. Zaprinast EC50 konsantrasyonda (30 |jM) hem nitrik oksid hem de SİN-1 ve SNP aracılı gevşeme yanıtlarını istatistiksel olarak anlamlı şekilde artırdı. Bu bulgulardan, izole kobay trakea preparatlarının NANK gevşemesine aracılık eden mediyatörlerden birinin de NO olduğu ve PDE V inhibisyonu ile NO aracılı gevşeme yanıtlarının güçlendiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, the effects of phosphodiesterase (PDE) V inhibition on nitric oxide (NO)-mediated relaxation responses were evaluated in guinea pig trachea. In all experiments atropine (1 uM), propranolol (1 mM), phentolamine (10 uM) and indomethacin (5 uM) were present continuously in the bathing solution to inhibit cholinergic, P-adrenergic, a-adrenergic responses and to prevent the formation of prostanoids, respectively, a-chymotrypsin (2 U/ml) was also present throughout the experiment in order to inhibit the effects of peptide mediators such as vasoactive intestinal peptide (VIP). Tracheal preparations were contracted with histamine (100 uM). When contraction reached a plateau, relaxation responses were obtained with electrical field stimulation (60 V, 0.5 ms, 5-10 Hz). These relaxations were attenuated by L-NAME (1 mM), an inhibitor of NO synthase. The inhibitory effect of L-NAME was reversed by L-arginine (1 mM), a precursor of NO, but was not affected by D-arginine (1 mM). Cumulative application of the NO donor compounds 3-morpholino-sydnonimine (SIN 1) and sodium nitroprusside (SNP) caused concentration-dependent (0.1-100uM) relaxation of tissues precontracted with histamine. The selective PDE V inhibitor zaprinast produced concentration- dependent (1-100 uM) relaxation. Zaprinast at EC50 concentration (30 uM) significantly potentiated NANC relaxations to electrical field stimulation. It also increased relaxant responses to SIN 1 and SNP. In conclusion, these results suggest that NO is a mediator of NANC relaxations of guinea pig tracheal rings and PDE V inhibition potentiates NO- mediated relaxation. Key Words : nitric oxide non-adrenergic non-cholinergic responses phosphodiesterase V inhibition guinea pig trachea TC. YÜKSEKÖ?RETİM KDKDUI